Znieczulenie i jego rodzaje

Witaminy i minerały, a mocne zęby
20 lutego 2018
Pokaż wszystkie

O ile zwykłe zaleczenie drobnego ubytku raczej nie wiąże się z dużym bólem, o tyle wyrywanie zęba czy jego kanałowe leczenie trudno wyobrazić sobie bez zastosowania skutecznego znieczulenia stomatologicznego. Przyjrzyjmy się rodzajem znieczuleń i ich zastosowaniom.

Najdelikatniejszym znieczuleniem jest znieczulenie powierzchniowe. Najczęściej występuje ono w postaci żelu, aerozolu lub plastra, stąd już jego aplikacja jest zupełnie bezbolesna. Takie znieczulenie podaje się osobom bardzo wrażliwym na ból przed zabiegami higienizacyjnymi, zdejmowaniem kamienia nazębnego. W niektórych przypadkach tego typu znieczulenie stosuje się przed podaniem silniejszego znieczulenia w postaci zastrzyku. To najlepsza metoda znieczulenia dla dzieci.
Kolejnym typem znieczulenia jest znieczulenie nasiękowe. Podaje się go w postaci zastrzyku, który aplikowany jest w dziąsło przy zębie. Takie znieczulenie powoduje brak czucia końcówek nerwowych, przez co pacjent nie czuje czubka języka, policzka ani dziąsła. Takie znieczulenie stosuje się przed wyrywaniem zębów górnych i dolnych siekaczy. Czasem stosuje się go również przy leczeniu zębów.

Jeśli mamy do czynienia z wyrywaniem bądź leczeniem dolnych trzonowców lub przedtrzonowców, konieczne jest już zastosowanie innego znieczulenia. Takie znieczulenie nosi nazwę znieczulenia przewodowego. Polega ono na wstrzyknięciu prosto w nerw zębodołowy specjalnej substancji, która ten nerw neutralizuje. Nie jest to zbyt przyjemne uczucie, jednak dzięki takiemu znieczuleniu pacjent nie odczuwa żadnych bodźców. Brak czucia może utrzymać się nawet kilkanaście godzin po podaniu znieczulenia, więc dodatkowo znieczuli ono ból po zabiegu.

Jeśli mamy do czynienia z leczeniem endodontycznym czy z protetyką, gdzie zęby nie są objęte stanem zapalnym, można zastosować znieczulenie śródwięzadłowe. Polega ono na wstrzyknięciu specjalnej substancji znieczulającej z użyciem strzykawek ciśnieniowych.

Rodzaj zastosowanego znieczulenia jest zależny od występującego problemu, umiejscowienia zęba, a także od odporności pacjenta na ból. Niektórzy twierdzą, że bardziej od leczenia boli podanie przewodowego znieczulenia, to jest już jednak sprawa indywidualna.

Publikacja przygotowana przy współpracy z Gabinetem Steczko oferującego leczenie kanałowe w Krakowie.

Komentarze są wyłączone.