Zepsute zęby niebezpieczeństwem dla całego organizmu

Czy ósemki należy usuwać?
6 kwietnia 2017
Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?
20 kwietnia 2017
Pokaż wszystkie

Regularnie przeprowadzane kontrole u dentysty mogą pomóc ustrzec się przed nieprzyjemnymi, a niekiedy nawet niebezpiecznymi konsekwencjami. Wiele osób bagatelizuje tego rodzaju wizyty, a przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka.

Po pierwsze, próchnica zębów rozwija się zazwyczaj stopniowo. Początkowo często może być zupełnie niezauważalna – ubytek najpierw jest bowiem bardzo niewielki, nierzadko pojawia się także w przestrzeni międzyzębowej, w związku z czym pozostaje trudny do wykrycia przy codziennej pielęgnacji. W przypadku małych ubytków nie występują przeważnie objawy, na przykład ból lub nadwrażliwość, co może dodatkowo uśpić czujność. Po drugie, powszechny strach przed stomatologami wciąż jest faktem. Wiele osób ma złe skojarzenia związane z wizytami u dentystów, poza tym boi się bólu i nieprzyjemnych odgłosów borowania. Po trzecie, niemała grupa pacjentów nie ma czasu na wizytę u stomatologa, zapomina o umówieniu kontroli, a samo dbanie o stan jamy ustnej nie jest dla nich istotne.

Warto jednak wiedzieć, że zaniedbane zęby mogą być przyczyną poważnych powikłań, które często są niezwykle niebezpieczne dla całego organizmu i funkcjonowania różnych organów. Efekt nieleczonej przez długi czas próchnicy to nie tylko nieestetycznie wyglądające zęby z dużą ilością ubytków. Stany zapalne toczące się w jamie ustnej powodują, że bakterie, które w niej bytują, z czasem poprzez krwiobieg zaczynają być przenoszone w oddalone części organizmu. W ten sposób mogą dotrzeć do serca, zatok czy stawów, a następnie wywołać różnego rodzaju choroby. Do najbardziej niebezpiecznych należą: zapalenie miejsca sercowego, zapalenie zastawek, a w niektórych przypadkach nawet zawał. Oprócz tego bakterie mogą spowodować zapalenie stawów lub zatok oraz różnego rodzaju alergie. Nie należy także zapominać, że długo nieleczony stan zapalny zęba prowadzi do jego nieodwracalnego uszkodzenia i zniszczenia. W pewnym momencie leczenie nie będzie możliwe, a jedynym rozwiązaniem pozostanie ekstrakcja.

Artykuł przygotowany przy współpracy z Gabinetem Steczko.

Komentarze są wyłączone.