Zęby w ciąży – fakty i mity

Zęby mądrości – czy od przybytku rzeczywiście nie boli głowa?
20 sierpnia 2018
Wady zgryzu, a prawidłowy oddech
6 września 2018
Pokaż wszystkie

Na temat związku ciąży z leczeniem zębów krąży wiele przekonań powtarzanych z pokolenia na pokolenie. Część z nich rzeczywiście pokrywa się z prawdą, część jednak jest zupełnymi mitami. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Jednym z mitów, który jest nagminnie powtarzany jest stwierdzenie, że podczas całego okresu ciąży pod żadnym pozorem nie wolno wykonywać zdjęcia RTG. Prawdą jest, że promieniowanie rentgenowskie jest bardzo szkodliwe na płodu podczas pierwszego trymestru ciąży, kiedy kształtują się najważniejsze organy wewnętrzne dziecka. Wtedy płód jest najbardziej wrażliwy na wszelkie czynniki i bodźce zewnętrzne. W późniejszym okresie ciąży oczywiście tez najlepiej byłoby uniknąć wykonywania zdjęcia, jeśli jednak jest taka konieczność, zdjęcie można wykonać, oczywiście o ile ciąża rozwija się prawidłowo i nie jest zagrożona. Najczęściej wykorzystuje się w takich przypadkach mniejszą dawkę promieniowania, a brzuch ciężarnej kobiety okrywa się specjalnym fartuchem chroniącym płód.

Kolejnym mitem, na którym cierpią kobiety ciężarne jest przekonanie, że w ciąży nie wolno stosować znieczulenia stomatologicznego. Prawdą jest, że ból i stres, jaki może odczuwać ciężarna kobieta podczas zabiegu stomatologicznego może stanowić zdecydowanie większe zagrożenie dla rozwijającego się płodu niż niewielka dawka znieczulenia miejscowego. Leczenia ubytków nie należy przekładać na okres po ciąży, bowiem bakterie próchnicowe mogą być bardzo niebezpiecznym i realnym zagrożeniem dla płodu dziecka.

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że choroby toczące się w jamie ustnej matki mogą być niebezpieczne dla dziecka. To prawda. Najlepiej jest, jeśli wszystkie ubytki zaleczone zostaną jeszcze przed zajściem w ciążę. Bakterie z jamy ustnej rzeczywiście mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. Żeby powinny być leczone również podczas ciąży, zawsze jednak w porozumieniu z ginekologiem.

Pomimo tego, że nie ma żadnych przeciwwskazań do leczenia zębów podczas ciąży, zdecydowanie niezalecanym zabiegiem jest wybielanie zębów. Ten zabieg nie musi być wykonany w danym terminie, najlepiej jest go przełożyć na czas po rozwiązaniu, choć wciąż nie mamy pewnych badań na temat szkodliwości zabiegu dla płodu dziecka.

Odwiedź stronę gabinetu Steczko – http://www.steczkodentysta.pl/

Komentarze są wyłączone.