Zapalenie śluzówki jamy ustnej

Wybielanie zębów
20 września 2018
Bolesna nadwrażliość zębów
6 października 2018
Pokaż wszystkie

Błona śluzowa jest tkanką niezwykle delikatną i podatną na uszkodzenia i choroby. Jedną z dolegliwości w jej obrębie są zapalenia. Powstają one najczęściej w wyniku działania drażniących śluzówkę bodźców. Mogą to być bodźce mechaniczne, ale także bodźce cieplne czy chemiczne. W wyniku ich działania powstają stany zapalne, nadżerki i bolesne owrzodzenia. Nie bez znaczenia jest tu oczywiście również odpowiednia higiena jamy ustnej, bez której błona śluzowa narażona jest na różne infekcje.

Stany zapalne w obrębie błony śluzowej jamy ustnej często pojawiają się w określonych okresach życia – najpierw nasilają się w okresie dojrzewania, mogą powracać również w okresie ciąży i w wieku przekwitania. W wielu jednak przypadkach stany zapalne śluzówki świadczą o występowaniu innych dolegliwości, takich jak np. choroby zakaźne lub ogólne choroby dotyczącego konkretnego układu. Bolesne owrzodzenia nierzadko nakłaniają stomatologa do skierowania pacjenta na dodatkowe badania, które mają na celu wykluczenie występowania zakażenia wirusem HIV czy dolegliwości ze strony układu krwiotwórczego i pokarmowego. Powracające stany zapalne towarzyszą często cukrzycy, podczas której organizm jest znacznie bardziej narażony na infekcje.

Najczęściej występującym zapaleniem śluzówki jamy ustnej są afty, czyli mówiąc fachowo, aftowe zapalenie jamy ustnej. Afty to niewielkich rozmiarów owrzodzenia z białą otoczką, pojawiające się niespodziewanie i powodujące nieprzyjemne odczucia bólu i dyskomfortu podczas jedzenia czy mówienia. Mało kto wie, że czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia aft jest powracający stres, a także nieodpowiednia lub niedostateczna higiena jamy ustnej. Afty powstają również w odpowiedzi na osłabienie odporności organizmu, po długotrwałej chemioterapii czy podczas ataku alergii. Powodów wystąpienia aft może być naprawdę sporo. O ile nie jest to problem często powracający, nie wymaga specjalnego leczenia. Wystarczy jedynie stosowanie żelów, które łagodzą ból i zmniejszają opuchliznę. Jeśli jednak problem powraca, wskazane jest przeprowadzenie badań pod kątem wykrycia ewentualnych przyczyn dolegliwości.

Sprawdź usługi w gabinecie Steczko – implanty, leczenie kanałowe w Krakowie.

Komentarze są wyłączone.