Zapalenie dziąseł – z czego wynika?

Szybka pomoc na ból zęba
6 sierpnia 2018
Zęby mądrości – czy od przybytku rzeczywiście nie boli głowa?
20 sierpnia 2018
Pokaż wszystkie

Zapalenie dziąseł jest dolegliwością bardzo poważną, która nie może być bagatelizowana. Jest równie niebezpieczne jak próchnica zębów. Dotyka osoby w każdym wieku, nie ma związku z wiekiem czy płcią. Skąd właściwie się bierze i jakie są pierwsze niepokojące objawy?

Każdy z nas codziennie spożywa wiele pokarmów, których resztki osadzają się na powierzchni zębów. Jeśli nie zostaną od razu usunięte, na powierzchni zębów zaczynają rozwijać się bakterie, które tworzą płytkę nazębną. Ta z kolei, w procesie mineralizacji ulega przemianie w twardy kamień nazębny. Kamień jest porowaty, przez co przyciąga kolejne warstwy bakterii i cały proces się powtarza. Z czasem kamień może zacząć wnikać pod dziąsła i odpychać je od korzeni zębowych. W ten sposób bakterie mają otwartą drogę do wniknięcia w głąb dziąseł i powolne niszczenie całej konstrukcji zęba. Bakterie rujnują ozębną, cement korzeniowy, aż w końcu doszczętnie niszczą kości wyrostka zębodołowego. Nie kończą jednak swojej „pracy”, przenosząc obszar działania na przyzębie i kości żuchwy i szczęki. W ten sposób zęby stają się niestabilne, zaczynają się chwiać i wypadać.

Efektem narastania na powierzchni zębów płytki nazębnej może być właśnie zapalenie dziąseł. Powodem jego powstania jest nieprawidłowa lub niewystarczająca higiena jamy ustnej, ale przyczyną mogą być także inne schorzenia całego organizmu. Często zdarza się, że zapalenie dziąseł występuje w wyniku bardzo silnego szczotkowania zębów czy w wyniku innego urazu mechanicznego, np. podczas gryzienia twardych pokarmów. Czasami jednak u osoby, która cierpi na zapalenie dziąseł warto wykonać zupełnie inne badania, bo nierzadko jest to pierwszy lub jeden z pierwszych objawów cukrzycy, anemii, anoreksji czy białaczki. Warto więc wykonać potrzebne badania, o tym jednak zadecyduje lekarz stomatolog dentysta.

Objawy zapalenia dziąseł są dość łatwe do zaobserwowania. Dziąsła stają się rozpulchnione, przekrwione, często krwawią, szczególnie podczas mycia zębów. Na powierzchni zębów odkłada się nadmierny kamień, a szyjki zębowe są obniżone.

Komentarze są wyłączone.