Zalecenia po zabiegach stomatologicznych

Wybielanie zębów – czy to bezpieczne?
6 listopada 2019
Gazowane napoje i ich wpływ na nasze zęby
20 listopada 2019
Pokaż wszystkie

Zabieg stomatologiczny jest w pewnym sensie operacją, po której konieczne jest zastosowanie się do kilku ważnych zasad. Zapewniają nam one prawidłową odbudowę przerwanej tkanki. Oczywiście, zasady te są różne dla różnych zabiegów, jednak kilka z nich jest wspólnym i im się przyjrzyjmy.

Znieczulenie dzisiaj uważane jest za standard. Żaden zabieg stomatologiczny nie powinien boleć, zawsze mamy prawo do znieczulenia. Utrzymuje się ono około 2-3 h po zakończeniu zabiegu, dzięki czemu nie odczuwamy bólu. Po upływie tego czasu bólu nie powinniśmy już odczuwać, możemy czuć jedynie lekkie ćmienie bądź dyskomfort, który uśmierzy z łatwością każdy środek przeciwbólowy. Po podaniu znieczulenia przy zabiegu stomatologicznym przez 2 h nie powinniśmy niczego jeść. Przez dwa dni po niemal każdym zabiegu lepiej jest unikać gorących i twardych potraw. O ile w przypadku ekstrakcji zęba jest to raczej oczywiste, o tyle w przypadku założenia zwykłego wypełnienia czasem o tym zapominamy.

Jeżeli zabieg wymagał przerwania tkanki łącznej, czyli po prostu przecięcia dziąsła, na 2 dni po zabiegu lepiej nie planować sobie zbyt dużego wysiłku fizycznego, bo może on spowodować krwawienie. Poza tym nagle schylanie się powoduje zmianę ciśnienia, a to z kolei może prowadzić do uszkodzenia skrzepu i krwotoku.

Jeżeli w wyniku zabiegu stomatologicznego pojawił się obrzęk, bardzo wskazane jest stosowanie zimnych okładów. Jeżeli przez 2 h po zabiegu będziemy przykładać do policzka zimny kompres, jest szansa, że opuchlizna będzie mniejsza, a siniak nie wystąpi wcale.

Zdarza się, że stomatolog przepisuje leki, nierzadko antybiotyki, do zażycia po zabiegu. Jeśli zażywamy jakieś leki, pamiętajmy o dokładnym przeczytaniu ulotki, tyczy się to również bagatelizowanych środków przeciwbólowych. Przedawkowanie takiego leku jest bardzo groźne dla naszego zdrowia, a nawet życia, dlatego nie warto ryzykować. W razie wątpliwości zawsze można poradzić się stomatologa.

Stomatolog dobry dentysta Steczko

Komentarze są wyłączone.