Ząbkowanie pełne łez

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?
20 kwietnia 2017
Lepiej leczyć niż wyrywać
10 maja 2017
Pokaż wszystkie

Ogromną radością dla rodzica jest pojawienie się pierwszych ząbków w buzi pociechy. Cały czar pryska, jeśli ząbkowaniu towarzyszy ból, dziecko jest niespokojne i rozdrażnione, a często również ma problemy z zasypianiem. Nie trzeba od razy sięgać na półkę w aptece, jest kilka sprawdzonych sposobów, które mogą pomóc.

Gryzaczki

Ząbkujący maluch często wkłada coś do buzi albo swoją rączkę albo zabawkę. Jest, to naturalne, gdyż odczuwa potrzebę gryzienia, w celu szybszego pojawienia się ząbków. Można dać, wtedy maluchowi specjalny gryzak wypełniony żelem lub wodą wcześniej schłodzony w lodówce. Chłód przyniesie ulgę.

Mycie ząbków

Wbrew pozorom w ząbkującego malucha jest bardzo ważne. Po pierwsze gromadząca się płytka i bakterie wokół wyrzynającego się zęba mogą być przyczyną stanu zapalnego. Dodatkowo mycie dziąsełek jest swego rodzaju masażem przyspieszającym ząbkowanie.

Herbatka

Ząbkowaniu jak wiadomo poza bólem towarzyszy ogólny dyskomfort dziecka, a więc niepokój rozdrażnienie i problemy ze snem. Warto, wtedy podać dziecku herbatkę ziołową z melisą, rumiankiem bądź lipą. Można zaopatrzyć się w gotową mieszankę lub którekolwiek z ziół.

Magiczny żel

Z pomocą w bolesnym ząbkowaniu służą także gotowe żele na ząbkowanie, które można nabyć w aptece. Pomogą uporać się z zaczerwienionymi i obrzękniętymi dziąsłami. Warto zapytać w aptece o żele z dodatkiem środków znieczulających, wyciągiem z rumianku lub, po prostu poprosić o żel na bolesne ząbkowanie. W razie wątpliwości warto skorzystać z porady farmaceuty bądź lekarza.

Zdarza się niestety i tak, że maluch bardzo cierpi, a nawet gorączkuje podczas ząbkowania. Wtedy po konsultacji z pediatrą warto rozważy podanie leku o działaniu przeciwbólowym lub przeciwgorączkowym. Zwykle jest to syrop dla dzieci z ibuprofenem lub paracetamolem lub czopki.

Komentarze są wyłączone.