Ząb jak dąb

Pozornie prosta higiena jamy ustnej
20 stycznia 2018
Kiretaż – czym jest i na czym polega?
6 lutego 2018
Pokaż wszystkie

Żeby mieć zdrowe zęby trzeba o nie dbać, od samego urodzenia. Mamy ich 32 i niestety często potrafią sprawiać kłopoty. Doskonale wiedzieli o tym już Babilończycy i po prostu wyrywali je zanim zaczęły boleć.

Największym zagrożeniem dla naszych zębów jest próchnica. Uszkodzone szkliwo i miazga to częsty widok w gabinetach stomatologicznych. Za taki stan rzeczy odpowiadają bakterie, które w połączeniu z cukrem uszkadzają nasze uzębienie. Prawie wszystkie polskie dzieci mają kłopoty z zębami. Pod tym względem jesteśmy rekordzistami w Europie. Już samo odżywianie matki w ciąży wpływa na stan zawiązków zębów mlecznych płodu. Badania naukowe dowodzą, kobiety w ciąży i w okresie karmienia, stosujące dietę bezcukrową uodparniają swoje dzieci na próchnicę. Nasze uzębienie rozwija się do 18 roku życia. To jak będziemy się odżywiać i jak o nie dbać wpływa na ich stan przez całe życie. W codziennej diecie powinno się znaleźć sporo białka, witamin i wapnia. Jednak samo odżywianie to nie wszystko. Nawet najtwardszy ząb, mimo że odporny na próchnicę musi być dokładnie czyszczony, ponieważ atakowany przez cukier nie będzie w stanie się obronić. W wielu krajach już od najmłodszych lat stosuje się profilaktykę fluorową. Fluoruje się wodę pitną, mleko, sól i oczywiście pasty do zębów. W szkolnych gabinetach stomatologicznych przeprowadzane są zabiegi pędzlowania i lakierowania zębów a lekarze przepisują pastylki z fluorem.

Koniecznie trzeba pamiętać, że nawet najbardziej elegancki strój i modna fryzura nie zrobią na nikim dobrego wrażenia, jeśli mamy popsute zęby. Kontrolne wizyty u dentysty, przynajmniej co pół roku na pewno w porę wychwycą problem zanim jeszcze stanie się widoczny i niestety bardzo bolesny. Kiedy ząb zaczyna boleć to domaga się wizyty w gabinecie a nie kolejnego środka przeciwbólowego. Warto również uświadomić sobie, że chory ząb stanowi zagrożenie dla całego organizmu. Można nabawić się zapalenia stawów , nerek a nawet problemów z sercem.

Implanty, ortodonta, dentysta – gabinet stomatologiczny Steczko Kraków.

Komentarze są wyłączone.