Wybity ząb – i co dalej?

Przyczyny pieczenia języka
6 czerwca 2018
Skąd się biorą przebarwienia?
20 czerwca 2018
Pokaż wszystkie

Wybite zęby kojarzą nam się najczęściej ze szkolnymi bójkami chłopców. Okazuje się jednak, że wybicie zęba nie jest wcale rzadkim zjawiskiem i nie jest domeną chłopców. Uraz mechaniczny skutkujący utratą zęba może przydarzyć się każdemu. Czy takiego utraconego zęba da się jeszcze uratować?

Wszystko zależy od tego, co stanie się tuż po wybiciu zęba. Jeżeli zostanie on prawidłowo zabezpieczony i przewieziony do gabinetu stomatologicznego, jest szansa na jego uratowanie. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest zastosowanie podstawowych zasad. Przede wszystkim tkanka zębowa musi zostać zabezpieczona. Najlepszym sposobem na jej zabezpieczenie jest umieszczenie jej z powrotem w zębodole. Jeżeli nie jest to jednak możliwe, należy utraconego zęba umieścić w roztworze soli fizjologicznej, mleku lub płynie do soczewek kontaktowych i w taki sposób należy przewieźć go do gabinetu stomatologicznego. Nie możemy dopuścić do wyschnięcia zęba ani dalszych jego uszkodzeń. Jeśli po wybiciu zostanie on zabrudzony np. ziemią czy piaskiem, należy umyć go pod bieżącą, zimną wodą.

Największe szanse na odratowanie utraconego zęba utrzymują się w czasie 60 minut od wybicia zęba. Jeśli w tym czasie ząb zostanie właściwie zabezpieczony i w bezpieczny sposób odwieziony do gabinetu dentystycznego, będzie mógł posłużyć do rekonstrukcji, co jest znacznie łatwiejsze i mniej kosztowne w porównaniu do uzupełnienia sztucznego. Jeżeli jednak dopuścimy do wyschnięcia zęba, nie zabezpieczymy go lub odczekamy zbyt długo, ząb nie będzie mógł być uratowany.

Uzupełnienie ubytku za pomocą własnej tkanki ma wiele zalet, przede wszystkim takie wypełnienie jest naturalne, niewidoczne. Nie da się rozróżnić, który ząb był naturalny, a który zrekonstruowany. W przypadku wypełnienia sztucznego jest większe ryzyko, że zmiana będzie widoczna. Poza tym wypełnienie własną tkanką jest dużo tańsze i łatwiejsze, a dzięki temu szybsze niż wypełnienie tkanką sztuczną. Jeśli zastosujemy się do podstawowych zasad, wybicie zęba nie będzie oznaczało jego bezpowrotnej utraty.

Komentarze są wyłączone.