Wskazania do ekstrakcji zęba

Wady zgryzu, a prawidłowy oddech
6 września 2018
Wybielanie zębów
20 września 2018
Pokaż wszystkie

Usunięcie zęba, czyli jego ekstrakcja jest czymś, czego każdy z nas chciałby uniknąć. Zdarzają się jednak sytuacje, w których usunięcie zęba jest szczególnie zalecane. Jakie to sytuacje?

Najczęstszą z sytuacji, w których ząb musi zostać usunięty jest jego nieodwracalne zniszczenie. Kiedy tkanki twarde otaczające ząb są zniszczone i nie nadają się już do leczenia zachowawczego, najlepszym wyjściem jest usunięcie zęba. Nawet żeby, które leczone są kanałowo czasami po prostu nie dają się wyleczyć i wtedy również trzeba je usunąć.

Inną sytuacją wskazująca na konieczność usunięcia zęba jest leczenie ortodontyczne. Często zdarza się, że miejsca w łuku zębowym jest zbyt mało, zęby są stłoczone, więc należy zrobić im nieco miejsca. W takiej sytuacji lekarz ortodonta decyduje, które żeby najlepiej i najkorzystniej będzie usunąć. Warto podkreślić, że w tej wyjątkowej sytuacji usuwa się nawet zęby całkowicie zdrowe.

Wskazaniem do usunięcia zęba jest zaawansowana paradontoza, która prowadzi do rozchwiania się zębów. Tracą one swoje naturalne podparcie, stany zapalne ciągle nawracają, a zęby i tak nie spełniają swojej roli. To również sytuacja, w której stomatolog z pewnością zaproponuje ekstrakcję.

Jednym z częściej usuwanych zębów jest ząb mądrości. Zęby te zwykle nie wyrastają w całości, zatrzymują się na jakimś etapie, powodując nierzadko odczucia bólu i silnego dyskomfortu. Jeżeli nie ma szansy na to, by ząb wyrósł w całości, a do tego pacjent uskarża się na powracający co jakiś czas ból, ząb kwalifikuje się do usunięcia chirurgicznego. Często również ubytki w obrębie zębów mądrości są niemożliwe do wyleczenia i ząb zostaje po prostu usunięty.

Warto pamiętać, że w XXI wieku jest tyle nowoczesnych rozwiązań, że priorytetem jest stomatologia zachowawcza. Lekarz zawsze zrobi wszystko, by zęba uratować, a ekstrakcja jest zawsze ostatecznością. W końcu żeby dostajemy w życiu tylko raz, warto więc dbać o nie jak o największy skarb, bo doceniamy je często wtedy, kiedy jest już za późno.

Komentarze są wyłączone.