Witaminy i minerały, a mocne zęby

Przebarwienia na zębach – skąd się biorą i jak z nimi walczyć?
13 lutego 2018
Znieczulenie i jego rodzaje
27 lutego 2018
Pokaż wszystkie

Wielu z nas błędnie twierdzi, że wystarczy szczotkować często zęby, by zachować ich zdrowie i dobrą kondycję. Niestety, na zdrowie zębów składa się znacznie więcej czynników, a jednym z nich jest dieta bogata w odpowiednie witaminy i minerały.

Na stan naszego uzębienia ma wpływ białko i wapń. Powinniśmy więc do naszej diety wprowadzić produkty nabiałowe, które sprawią, że nasze zęby będą mocne i zdrowe. Równie ważna jest też witamina D i B12. Dieta bogata w te składniki wpłynie korzystnie na zdrowie nie tylko naszych zębów, ale także kości, korzyści będą więc nieocenione.

Niestety, dieta zdrowa dla zębów nakłada na nas nie tylko zalecenia co jeść, ale także czego nie jeść. Na pewno powinniśmy zrezygnować z żywności wysoko przetworzonej, pełnej konserwantów. Takie produkty powodują odkładanie się na języku groźnych bakterii, które wnikają również w przestrzenie międzyzębowe. Podobnie sprawa ma się ze słodyczami. Duża ilość cukru bardzo niekorzystnie wpływa na kondycję naszych zębów. Jeśli już naprawdę mamy ogromną ochotę na czekoladę, lepiej będzie wybrać tę gorzką, która nie tylko zawiera mniej cukru, ale jest też źródłem magnezu. Najbardziej niebezpieczne dla zębów są słodycze typu krówki czy karmelowe batoniki. Przyklejają się one do zębów, trudno jest je usunąć. Gazowane, słodzone napoje najlepiej będzie zastąpić wodą – podziękują nam za to nie tylko nasze zęby, ale cały organizm.

Na nasze zęby ogromny wpływ ma witamina D, która powstaje w skórze pod wpływem działania na nią promieni słonecznych. Dzięki tej witaminie nasz organizm lepiej wchłania wapń, będący głównych budulcem naszych kości. W okresie jesiennym i zimowym, kiedy tego słońca mamy niewiele, źródłem witaminy są tłuste ryby, jajka oraz żółty ser.

Równie ważną dla naszych zębów witaminą jest witamina B12, która wzmacnia szkielet naszych zębów, czyniąc je mocniejszymi. Pozyskujemy ją z produktów mięsnych, jajek, ryb i mleka, a także wszelkich innych produktów nabiałowych. Wegetarianie i weganie powinni zaopatrzyć się w suplement diety, dostarczający organizmowi witaminę B12.

Artykuł przygotowany dzięki Steczko Stomatolog Dentysta Kraków. Zachęcamy do kontaktu.

Komentarze są wyłączone.