Witaminy dla zdrowia zębów

Usuwanie korzenia zęba
20 lipca 2018
Szybka pomoc na ból zęba
6 sierpnia 2018
Pokaż wszystkie

Każdy z nas wie, że higiena jamy ustnej jest konieczna, byśmy mogli cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Warto jednak pamiętać również o tym, że nie tylko czystość ma znaczenie, ale także nasza dieta, czyli to, co dostarczamy naszemu organizmowi.

Niebagatelny wpływ na zdrowie i kondycję naszych zębów mają witaminy i minerały. Najważniejszy jest oczywiście wapń, stanowiący podstawowy budulec naszych kości i zębów. Niedobór wapnia powoduje osteoporozę, a także osłabia nasze zęby. W naszym organizmie wciąż krąży niewielka ilość wapnia, my jednak musimy go uzupełniać, by nie dopuścić do pobierania przez organizm wapnia z kości. Źródłem wapnia są oczywiście produkty mleczne, nabiał, ale także brokuły, czy łosoś. Warto więc na stale wprowadzić te produkty do naszego codziennego menu.

Innym składnikiem potrzebnym naszym zębom jest fosfor. Jego niedobór nie pozwala na pełne działanie wapnia w naszym organizmie. Największe zapotrzebowanie na fosfor mają dzieci, które potrzebują go do pełnego rozwoju. Źródłami fosforu są jajka, zboża, kiełki pszenicy, soja, orzechy czy drób.

Nasze zęby nie będą zdrowe, jeżeli w organizmie zabraknie witaminy D. Dzięki niej wapń i fosfor są lepiej wchłaniane, a ich równowaga jest nieustannie regulowana. Efektem tego są silne, mocne zęby. Witamina D znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia paradontozy i stanów zapalnych dziąseł. Witamina D dostarczana jest naszemu organizmowi przede wszystkim ze słońca, ale także z mleka, serów, jajek, a także ze zbóż i tłustych ryb.

Kolejną witaminą mającą ogromny wpływ na zdrowie nasze i naszych zębów ma witamina C. to ona wspomaga tworzenie i regenerację tkanki łącznej, co ma ogromne znaczenie w sytuacji chorób dziąseł. Niedobór witaminy C zmniejsza odporność organizmu, a także naszych dziąseł. Bardzo poważną konsekwencją niedoboru witaminy C jest szkorbut, objawiający się opuchniętymi, przerośniętymi dziąsłami i chwianiem się, a nawet wypadaniem zębów.

Jak widać, dieta ma niebagatelny wpływ na zdrowie naszych zębów, bardzo ważne jest więc, by nasza dieta była zbilansowana i urozmaicona.

Poradnik przygotowany po konsultacji ze specjalistami z gabinetu stomatologicznego Steczko – Dentysta Stomatolog Kraków.

Komentarze są wyłączone.