Wady zgryzu, a prawidłowy oddech

Zęby w ciąży – fakty i mity
27 sierpnia 2018
Wskazania do ekstrakcji zęba
13 września 2018
Pokaż wszystkie

Mało kto zdaje sobie sprawę, że na rozwój prostych zębów i właściwie ukształtowanego zgryzu ma nasz oddech. Raczej nikt z nas nigdy nie wpadł na to, by za krzywy zgryz obwiniać niewłaściwy sposób oddychania, okazuje się jednak, że tak właśnie jest.
Wbrew powszechnym opiniom, tyko niewielki procent nieprawidłowości w ustawieniu zębów wynika z predyspozycji genetycznych. Najczęstszymi przyczynami zaburzeń jest złe ustawienie języka i nieprawidłowe oddychanie. Rodzic powinien pilnować, by dziecko oddychało przez nos, wówczas ryzyko wystąpienia krzywych zębów jest znacznie mniejsze.

Oddychanie przez nos ma wiele zalet. Oprócz oczywistej, czyli dostarczania naszemu organizmowi tlenu, nos jest filtrem powietrza wdychanego z zewnątrz. Według badań aż 75% bakterii jest zatrzymywanych w błonie śluzowej nosa. Ponadto, oddychając przez nos, pozwalamy na ogrzanie się wdychanego powietrza, co znacznie zmniejsza ryzyko podrażnienia gardła czy płuc. Nos jest znacznie mniejszy niż usta, co sprzyja lepszej i korzystniejszej objętości oddechowej.

Każda wada zgryzu jest, mówiąc najprościej, nieprawidłowym przesunięciem zębów, a co za tym idzie, niewłaściwym stosunkiem pomiędzy lukiem górnym i dolnym. Podczas oddychania przez usta język spoczywa bezwładnie na dolnym podniebieniu, przez co nie może nastąpić naturalne modelowania górnej szczęki. Szczęka dziecka może stopniowo ulegać wydłużeniu i zwężeniu, a miejsca na wyrzynające się nowe zęby będzie zbyt mało, stąd stłoczenie zębów i wiele innych poważnych dolegliwości.

Idąc dalej tym tropem możemy stwierdzić, że na to, czy dziecko będzie miało proste żeby mają wpływ również alergie. Podczas alergii nos dziecka jest zatkany, przez co oddycha ono przez usta, a to bardzo negatywnie wpływa na ukształtowanie zębów.
Już od najmłodszych lat rodzice powinni zwracać baczną uwagę na to, w jaki sposób oddychają dzieci i zwracać uwagę, jeśli nawykiem dziecka staje się oddech przez usta. To bardzo niekorzystne, a nawet niebezpieczne, bo wdychane ustami powietrze nie jest ogrzane ani oczyszczone.

Poradnik przygotowany dzięki uprzejmości gabinetu stomatologa Steczko z Krakowa.

Komentarze są wyłączone.