Usuwanie korzenia zęba

Torbiel zatoki szczękowej
13 lipca 2018
Witaminy dla zdrowia zębów
27 lipca 2018
Pokaż wszystkie

Zabieg usuwania korzenia zęba często wywołuje u pacjentów gęsią skórkę. Panuje bowiem przekonanie, że usunięcie korzenia jest jeszcze bardziej bolesne i nieprzyjemne niż usunięcie całego zęba. Czy to rzeczywiście prawda?

Zęby, które są pozbawione korony są dla nas zupełnie bezużyteczne. Brak wystającej nad dziąsłem korony uniemożliwia używanie zęba do gryzienia, poza tym nacisk pomiędzy zębami górnymi i dolnymi jest przez tą dysfunkcję rozłożony nierównomiernie. Brak korony jest zatem wskazaniem do usunięcia z zęba korzenia. Innym faktem przemawiającym za tą koniecznością jest również fakt, że pozostawiony w dziąśle korzeń może powodować stany zapalne i zakażenia, a korzeń, który zaatakowany został przez próchnicę potrafi stanowić zagrożenie dla całego naszego organizmu.

Jeśli korzeń zębowy jest w pełni zdrowy, wystaje minimum milimetr ponad powierzchnię dziąsła, można podjąć starania, by go uratować. Jeśli korzeń podda się leczeniu kanałowemu i odbuduje się go protetycznie, jest szansa na zachowanie zdrowego, w pełni funkcjonalnego zęba, który posłuży nam jeszcze przez wiele lat. Jednak jeśli korzeń uległ urazowi, złamaniu lub infekcji, nie ma sensu ratować go na siłę.

Wiele osób bardzo boi się zabiegu usunięcia korzenia, zupełnie jednak niepotrzebnie. Dzisiejsza technika stomatologiczna pozwala na przeprowadzenie zabiegu w sposób zupełnie bezbolesny i szybki. Dzięki nowoczesnym technikom stomatologicznym zabieg jest niemal bezkrwawy. Co ważne, nie narusza on wyrostka zębodołowego, co nie skreśla szans na późniejsze leczenie implantologiczne czy protetyczne. Po wykonaniu zabiegu może pojawić się lekki ból, z którym jednak doskonale poradzą sobie ogólnodostępne leki przeciwbólowe. Ból ten nie trwa długo, mija po kilku dniach i określany jest raczej jako dyskomfort.
Usunięcie korzenia zębowego często jest konieczne ze względu na występujące ryzyko zakażenia czy rozprzestrzenienia się groźnej dla naszego zdrowia próchnicy. Dlatego tak ważne jest, by rozpocząć leczenie w odpowiednim momencie i nie odkładać tego na później.

Komentarze są wyłączone.