Torbiel zatoki szczękowej

Ssanie kciuka i smoczka, a zdrowie zębów malucha
6 lipca 2018
Usuwanie korzenia zęba
20 lipca 2018
Pokaż wszystkie

Każdy z nas przynajmniej raz w roku odczuwa dolegliwości związane z katarem. Zatkany nos, wydzielina, czasem nawet przytkane uszy. Dolegliwości te jednak zwykle mijają po siedmiu dniach i po katarze nie ma ani śladu. Co jednak, jeśli dolegliwości utrzymują się znacznie dłużej i nie mają zamiaru minąć? Może się okazać, że przyczyn takiego stanu rzeczy należy doszukiwać się gdzie indziej.

Mało kto kojarzy bóle głowy, niedrożność nosa czy chrapanie z dolegliwościami ze strony zębów. Okazuje się jednak, że długotrwałe dolegliwości związane z nieżytem nosa i zatok mogą mieć ścisły związek z chorobami zębów. Kiedy stan zapalny błony śluzowej przedłuża się, na jej podłożu często powstaje torbiel wypełniona płynem. Często towarzyszy temu zapalenie górnych dróg oddechowych, które trwa znacznie dłużej niż zwykły katar. Poza tym pojawia się silny ból. Niewyleczona torbiel może nawet przybrać postać złośliwą, co powinno nas nakłonić do natychmiastowej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Mało kto wie, że torbiel zatoki szczękowej wpływa nie tylko na zdrowie zębów, ale także na zdrowie naszego serca, nerek, stawów, a nawet oczu.

Aby wykryć obecność torbieli zatoki szczękowej, najczęściej konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej, która pozwala na dokładne zlokalizowanie zmiany i zaplanowanie jej usunięcia. Jeszcze kilkanaście lat temu usunięcie torbieli wiązało się z koniecznością przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Obecnie jednak możliwe jest usunięcie torbieli zatoki szczękowej przy pomocy mikroskopu. Taki sposób jest znacznie mniej inwazyjny, szybszy, bardziej precyzyjny, a co więcej, nie wymaga pobytu w szpitalu. Sam zabieg może być określany jako nieprzyjemny, jednak nie powoduje dolegliwości bólowych i jest bezpieczny dla zdrowia i życia pacjenta, nie należy się więc obawiać. Konsekwencje płynące z nieusunięcia takiej torbieli mogą być znacznie bardziej nieprzyjemne i o tym musimy pamiętać. Niewyleczona torbiel może przekształcić się w nowotwór, który będzie bezpośrednim zagrożeniem naszego zdrowia i życia.

Komentarze są wyłączone.