Techniki szczotkowania zębów

Skąd się biorą przebarwienia?
20 czerwca 2018
Ssanie kciuka i smoczka, a zdrowie zębów malucha
6 lipca 2018
Pokaż wszystkie

Szczotkowanie zębów wydaje nam się zwykle czynnością tak rutynową, że z czasem przestajemy się nad nią zastanawiać. To jednak błąd, bo nie wystarczy wyszczotkować zęby byle jak, trzeba zrobić to dobrze. Jakie są najpopularniejsze techniki szczotkowania zębów?

Jedną z częstych metod szczotkowania zębów jest metoda roll. Polega ona na wykonywaniu szczoteczką ruchów obrotowo-wymiatających, które pozwalają na dokładne oczyszczenie powierzchni zębowych z zalegających resztek pokarmów. Taka metoda jest polecana w szczególności osobom, które cierpią na częste choroby przyzębia, bowiem w tej metodzie jest mniejsze ryzyko na odsłonięcie szyjki zębowej czy zranienie dziąsła.

Inną metodą często stosowaną podczas szczotkowania zębów jest metoda okrężna. Mogą ją stosować również dzieci, bo jest to metoda bardzo prosta. Wystarczy tylko przyłożyć szczoteczkę do powierzchni zębów pod kątem prostym i wykonywać okrężne ruchy. Zaletą tej metody jest jej łatwość, ale wadą jest brak możliwości dokładnego i starannego oczyszczenia powierzchni stycznych zębów, co może skutkować wystąpieniem próchnicy, dlatego warto tę metoda łączyć z inną techniką.

Metod szczotkowania zębów jest oczywiście znacznie więcej. Kolejną techniką jest technika wibrująca, która z kolei dzieli się na trzy techniki. Jedna z nich to technika pozioma, najprostsza ze wszystkich. Polega na wykonywaniu prostych ruchów poziomych. Jej prostota pozwala na zastosowanie zarówno przez dzieci, jak i przez osoby starsze. Inną techniką wibrującą jest technika pionowa. Jej zaletą jest możliwość dokładnego oczyszczenia powierzchni językowych zębów przednich. Płytkę nazębną wymiata się ruchami pionowymi. Oprócz tych prostych metod, są również metody bardziej skomplikowane. Jedną z nich jest metoda Stillmann polecana szczególnie osobom z problemem odsłoniętych szyjek zębowych. Polega na ułożeniu szczoteczki pod kątem 45 stopni do zębów i wykonywaniu bardzo delikatnych ruchów wibrujących. Taki sposób czyszczenia zębów pozwoli na dokładne ich oczyszczenie bez odsłaniania szyjek zębowych.

Poradnik opracowany przy współpracy z Stomatolog Steczko – gabinet w Krakowie.

Komentarze są wyłączone.