Szybka pomoc na ból zęba

Witaminy dla zdrowia zębów
27 lipca 2018
Zapalenie dziąseł – z czego wynika?
13 sierpnia 2018
Pokaż wszystkie

Ból zęba jest odczuciem, które wielu z nas wspomina jako najgorsze w swoim życiu. Ból potrafi być naprawdę dotkliwy, a do tego bardzo trudno jest go uśmierzyć. Oczywiste jest, że jedynym właściwym krokiem, gdy boli ząb jest wizyta w gabinecie stomatologicznym, zdarzają się jednak sytuacje, gdy zmuszeni jesteśmy przeczekać ból do rana. Jak sobie wówczas radzić?

Najczęstszą przyczyną bólu zęba jest oczywiście próchnica. Powstaje ona wówczas, gdy ubytki w zębinie powodują odsłonięcie miazgi zębowej. Miazga jest niezwykle wrażliwą tkanką, która podczas podrażniania bardzo mocno boli. Jednak jeszcze mocniejszy ból pacjenci odczuwają przy zapaleniu okostnej. Powodów bólu jest znacznie więcej, najważniejsze jednak jest szybkie zasięgnięcie pomocy stomatologicznej. Jak możemy uśmierzyć ból domowymi sposobami?

Najprościej jest oczywiście zażyć tabletkę przeciwbólową. Wiele takich środków dostępnych jest bez recepty, trzeba jednak uważnie czytać ulotkę i nie przesadzać z dawkowaniem. Na lekki i umiarkowany ból taka tabletka z pewnością pomoże, jednak jeśli ból jest silny, może okazać się niewystarczająca.

Jeżeli w jamie ustnej wystąpił stan zapalny dziąseł, najlepszym sposobem na odczucie ulgi jest płukanie jamy ustnej naparem z rumianku lub szałwii. Napar powinien być letni, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura podrażni dodatkowo dziąsła, potęgując odczucie bólu.

Nietypowym, choć dość popularnym sposobem na uśmierzenie bólu zęba jest żucie goździków. Jeżeli natomiast w zębie znajduje się spory ubytek, możemy włożyć do niego watę nasączoną olejkiem goździkowym lub jodłowym. Podobne właściwości mają też krople walerianowe.

Jeżeli mimo zastosowania tych wszystkich sposobów ból nie mija, możemy próbować pomóc sobie delikatnym, kolistym masażem punktu na dłoni, centralnie na łączeniu kości palca wskazującego i kciuka. Brzmi to dość dziwnie, jednak wielu pacjentów przyznaje, że ta czynność okazała się bardzo pomocna.

Nawet jeżeli zastosowanie domowej metody na uśmierzenie bólu zęba przyniosło spodziewane efekty, nie wolno nam pod żadnym pozorem zaniechać wizyty w gabinecie stomatologicznym. Podane sposoby radzenia sobie z bólem są tylko pomocą doraźną, nie usuwają przyczyny występującego bólu.

Komentarze są wyłączone.