Szeroki uśmiech dzięki zębom

Mikroabrazja szkliwa
22 marca 2017
Czy ósemki należy usuwać?
6 kwietnia 2017
Pokaż wszystkie

Własne uzębienie nie ma sobie równych. Sprawia, że uśmiech jest promienny. A ponadto sprzyja właściwemu rozdrabnianiu pokarmu w jamie ustnej dzięki czemu żołądek ma mniej pracy. Lecz nie zawsze da się utrzymać wszystkie zęby do późnej starości. Zazwyczaj jest tak, że z biegiem lat uzębienie bezpowrotnie się psuje i sztuczne zęby są koniecznością.

W takiej sytuacji warto wiedzieć, jakie możliwości daje nam protetyka ?

A możliwości mamy kilka, lecz wszystko zależy od zasobności naszego portfela i od naszej decyzji.
Istnieją różne sposoby uzupełnień braków w jamie ustnej. Zaliczmy do nich uzupełnienia trwałe i ruchome.
W skład stałych uzupełnień wchodzą: implanty, licówki, wkłady koronowe. Przy czym te ostatnie są najprostszym rozwiązaniem. Mogą zastąpić tradycyjną plombę i nie różnią się kształtem, ani kolorem od pozostałych zębów, gdyż kształt i kolor zęba poprawiają licówki. Do protez stałych zaliczany jest również most.

Jest i inna możliwość. W celu uzupełnienia uzębienia można dokonać implantu, czyli poprzez zabieg dostawić na stałe ząb, bądź kilka zębów. Lecz niestety jest to zabieg kosztowny i nie zawsze nas stać na takie rozwiązanie. Tańszym rozwiązaniem jest uzupełnienie uzębienia przy pomocy mostu, lub w przypadku większych ubytków uzupełnienie uzębienia protezą zębową ruchomą. I te dzielą się na dwie grupy. Mogą być częściowe, lub całkowite.

Co to jest most ?

Most jest konstrukcją opartą na dostawieniu zęba, który podtrzymywany jest poprzez koronę założoną na zębie własnym, zdrowym, sąsiednim. W takiej sytuacji własny ząb podtrzymujący ząb sztuczny musi zostać przystosowany do nałożenia korony, a więc zmniejszony.

Jak wygląda proteza zębowa ?

Proteza zębowa zawiera szereg zębów i może to być proteza zębowa górna, lub proteza zębowa dolna. Znacznie częściej wykonywane są protezy górne. Wiąże to się z tym, iż częściej zużywają się zęby należące do górnej szczęki. Natomiast zęby ze szczęki dolnej wolniej ulegają degradacji.

Wszystko w dużej mierze zależy od dbałości o uzębienie. A także od kontroli stomatologicznych i częstotliwości leczenia ubytków. W codziennej pielęgnacji zębów ważne jest regularne, długotrwałe i dokładne szczotkowaniu zębów przy użyciu dobrych past. A także dbałości o szczeliny między zębowe.
Nie bez znaczenia jest także sposób odżywiania, który zapewni naszemu organizmowi niezbędne składniki potrzebne do utrzymania odpowiednich parametrów w organizmie. Wszystko razem prowadzi do tego, że na długie lata możemy pozostać właścicielami własnego uzębienia. Co jest bardzo ważne, gdyż z naturą nie wygra żaden sztuczny zamiennik.

Reasumując trzeba zaznaczyć, że warto poświęcić czas i środki na uzupełnienie uzębienia, gdyż jego brak powoduje różne zaburzenia w naszym organizmie. I są to nie tylko zaburzenia trawienne, lecz mogą to być nawet zaburzenia w funkcjonowaniu stawów żuchwową-skroniowych, co powoduje ból głowy. Ponadto nasze zęby, które sąsiadują z luką zębową mają tendencję do przemieszczania się, wysuwania, rozchwiania, przeciążenia, jak również mogą prowadzić do rozwoju chorób przyzębia. A na dodatek całość wygląda nieestetycznie, co powoduje psychiczny dyskomfort.

Artykuł przygotowany dzięki uprzejmości Gabinet Dentystyczny Steczko.

Komentarze są wyłączone.