Stres a zęby

Stan uzębienia, a nasz wpływ na zdrowie zębów
20 lutego 2019
Najczęściej spotykane mity o zębach
6 marca 2019
Pokaż wszystkie

Dzisiaj, kiedy żyjemy w wirze codziennych obowiązków, musimy działać szybko, często pod dużą presją. To generuje bardzo dużo stresu. Może być on również pozytywny – bardzo mobilizujący do działania, ale również wpływa on negatywnie na nasze zdrowie. Warto jednak zauważyć, o czym niestety rzadko się mówi, że stres równie źle wpływa na zęby. Przez to odczuwamy negatywne konsekwencje i zmuszeni jesteśmy często do umówienia się do stomatologa.

Kiedy jesteśmy pod wpływem stresu nasze gruczoły pracują wolniej. Przez to też wydzielane jest o wiele mniej śliny niż w warunkach normalnych. Suchość, która tworzy się w jamie ustnej może doprowadzić do powstawania różnych infekcji dziąseł. Co więcej mogą pojawiać się nie tylko infekcje, ale również mechaniczne uszkodzenia błon śluzowych. Dlatego w warunkach stresowych nie możemy zapominać o tym, aby mieć przy sobie na przykład wodę i jak najczęściej nawilżać gardło, aby nie doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Jeśli często jesteśmy narażeni na stres może dojść do przewlekłego zapalenia dziąseł. Jeśli odpowiednio szybko nie zareagujemy na to, to często rozwija się z tego parodontoza. Jest to choroba przyzębia, czyli wszystkich struktur, które są odpowiedzialne za utrzymanie zębów na właściwym miejscu. Na początku można odczuwalny jest ból czy też krwawienie z zębów. Potem skutki są o wiele bardziej poważne – dochodzi do gnicia korzeni, uszkodzenia systemu podtrzymującego zęby, co powoduje, że zęby zaczynają się chwiać lub nawet wypadają.

Stres powoduje także ogromne napięcie. Napinamy mięśnie i zaciskamy mocno zęby. Co ciekawe, nasze zdenerwowanie odreagowujemy głównie nocą i to właśnie wtedy obserwuje się najczęstsze przypadki zgrzytania zębami ( nazywane fachowo burksizmem ). Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że choruje na takie schorzenie. Dochodzi wtedy do silnego ścierania szkliwa, pojawia się duża nadwrażliwość na ciepłe i zimne posiłki, a w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do tego, że taka chorująca osoba ma poraniona policzki po stronie wewnętrznej.

Stres negatywnie wpływa na nasz organizm kompleksowo, ale może mieć również silne konsekwencje, które wpływają na zdrowie jamy ustnej i zębów.

Poradnik przygotowany przez redakcję po konsultacji ze specjalistami z gabinetu dentystycznego Steczko – Kraków, ul. Krakusów 1C

Komentarze są wyłączone.