Stomatolog dla dziecka

Rodzaje szczoteczek do zębów
13 września 2019
Stomatologia estetyczna
27 września 2019
Pokaż wszystkie

Zęby to skarb, tak mawiały nasze babcie, wiemy to i my. O zęby trzeba dbać od urodzenia. Niestety pokutuje jeszcze pogląd, że o te pierwsze, mleczne to nie trzeba się troszczyć. Te mleczne wypadną, będą nowe. Na ulicach, w tramwajach, jeszcze w XXI wieku widać dzieci przedszkolne z czarnymi, spróchniałymi zębami. W dużych miastach także. Owszem, niektóre problemy z zębami pojawiają się po zażywaniu leków, antybiotyków, żelaza, większość jednak z nich wynika z naszego zaniedbania i braku codziennej higieny.

Warto szukać dobrego stomatologa, szczególnie jeśli mamy zamiar zaprowadzić do niego dziecko. Dawniej, dentyści byli przypisani do placówek przedszkolnych, szkolnych. Odbywały się przeglądy uzębienia, pokazy szczotkowania zębów, fluoryzacje. Teraz niby zauważamy znaczny postęp, ale o uzębienie wciąż dość trudno jest zadbać, stomatolog świadczący usługi na NFZ ma tak wielu pacjentów, że musimy czekać w kolejce całymi tygodniami, miesiącami. Szukamy więc zwykle prywatnej usługi stomatologicznej dla naszych dzieci czy dla siebie. Jaki stomatolog będzie odpowiedni dla malucha?

Stomatolog dziecięcy powinien lubić dzieci, pierwsza traumatyczna wizyta u dentysty to uraz na lata. Najlepszy stomatolog dziecięcy to taki , który na pierwszej wizycie posadzi dziecko na fotel, pokaże narzędzia, objaśni do czego służą, pożartuje, a na koniec nawet da naklejkę „ dzielny pacjent”. Pierwsza wizyta powinna być wizytą adaptacyjną. Dopiero kolejna wizyta powinna wiązać się z jakimś prostym i bezbolesnym zabiegiem, np. lakowaniem zębów. Zabieg trwa krótko, nie powoduje bólu ani dyskomfortu więc dziecko nie nabierze negatywnych skojarzeń.

Taka wizyta u dentysty, bez strachu, płaczu, i traumy to dobry początek dla dziecka, w dbaniu o uzębienie. Potem, gdy przyjdą problemy, ubytki, konieczność plombowania, czy korekcji zgryzu, wizyta u stomatologa będzie jak chleb powszedni.
Musimy pamiętać o tym, że to właśnie rodzice są odpowiedzialni za to, jaki stosunek do dentystów będzie miało dziecko. Dentofobia nie bierze się znikąd, a swoje początki ma już w dzieciństwie.

Komentarze są wyłączone.