Skalling zębów – na czym polega i czy jest potrzebny?

Przebieg przeglądu stomatologicznego
13 maja 2018
Szynowanie zębów
27 maja 2018
Pokaż wszystkie

Kamień nazębny to przypadłość, która dotyczy niemal każdego z nas. W wielu przypadkach winą za jego powstanie powinniśmy obarczyć samych siebie i niedostateczną higienę jamy ustnej, kamień powstaje bowiem z płytki nazębnej, którą powinniśmy usuwać na bieżąco. Zabiegiem, który pozwala na usunięcie kamienia nazębnego jest skalling.

Aby zrozumieć sens skallingu, należy wspomnieć, że kamień nazębny to nie tylko defekt estetyczny. Trzeba bowiem pamiętać, że warstwa kamienia to bakterie, które w szybki sposób doprowadzą do powstawania próchnicy, jego regularne usuwanie jest więc konieczne, by zachować zdrowe zęby.

Kamień nazębny umiejscowiony jest nad dziąsłami, ale także pod nimi. Bardzo szybko prowadzić może do paradontozy, a ona z kolei – nawet do utraty zębów. W zależności od tego, gdzie umiejscowiony jest kamień, wyróżnia się skalling metodą naddziąsłową i poddziąsłową.

Skalling metodą naddziąsłową jest stosowany najczęściej i polega na usunięciu warstwy kamienia z powierzchni korony zębowej. Skalling poddziąsłowy natomiast usuwa kamień spod powierzchni dziąseł, chroniąc je w ten sposób przed paradontozą.
Skallingowi często towarzyszy zabieg zwany piaskowaniem zębów. Polega on usunięciu przebarwień i osadów z płytki nazębnej. Dokonuje się tego przy pomocy specjalnego urządzenia – piaskarki – które piaskuje zęby strumieniem piasku stomatologicznego. Ten zabieg stanowi uzupełnienie skallingu, dopiero oba te zabiegi stanowią pełny zakres oczyszczania zębów.

Usuwanie kamienia nazębnego to zabieg bardzo potrzebny, wręcz konieczny do regularnego przeprowadzania. Jest to zabieg zupełnie bezbolesny i nieinwazyjny, co również powinno nakłonić nas do częstego jego przeprowadzania. Kamień ma tendencję do odkładania się w miejscach trudnodostępnych, prowadzi do rozchwiania się zębów i ich utraty, czego raczej każdy z nas chciałby przecież uniknąć. Zabieg skallingu to zabieg szybki i zupełnie bezbolesny, a jego efekt widać bezpośrednio po jego zakończeniu, warto więc poddawać się mu regularnie.

Publikacja przygotowana dzięki uprzejmości Gabinetu Steczko – stomatolog, dentysta i ortodonta.

Komentarze są wyłączone.