Skąd się biorą przebarwienia?

Wybity ząb – i co dalej?
13 czerwca 2018
Techniki szczotkowania zębów
27 czerwca 2018
Pokaż wszystkie

Przebarwienia na zębach są jedną z najczęstszych przyczyn, dla których decydujemy się na zabieg wybielania zębów. Skąd właściwie się biorą i jak można im zapobiegać?

Przebarwienia to przede wszystkim problem natury estetycznej. Każdy z nas marzy o śnieżnobiałych zębach, jednak cieszyć się nimi może naprawdę niewielu. Zdecydowana większość cierpi na przebarwienia, których nie da się usunąć na własną rękę, w zaciszu domowym. Z czego wynikają przebarwienia?

Jedną z przyczyn powstawania przebarwień na zębach jest oczywiście dieta. Istnieje cały szereg produktów, których spożywania najprawdopodobniej doprowadzi do powstania przebarwień. Należy do nich przede wszystkim kawa i herbata, a także soki. Czy oznacza to, że powinniśmy zrezygnować z tych napojów? Oczywiście, tak byłoby najlepiej, nie popadajmy jednak w skrajności. Dobrze jest po każdym spożyciu kawy czy herbaty wypłukać usta wodą lub specjalnym płynem, co pozwoli na zmniejszenie ryzyka wystąpienia odbarwień.

Bardzo negatywny wpływ na biel naszych zębów mają używki. Mowa tu oczywiście przede wszystkim o papierosach. Nikotyna powoduje nieestetyczne żółte przebarwienia na powierzchni zębów. Bardzo trudno jest je usunąć. Zły wpływ na zęby ma również czerwone wino, także odbarwiające zęby. Z używek najlepiej więc byłoby całkowicie zrezygnować, co będzie dobrym pomysłem nie tylko ze względu na zdrowie naszych zębów, ale też zdrowie całego naszego organizmu.

Innym czynnikiem wystąpienia przebarwień na zębach są zaburzenia układu pokarmowego, w szczególności jelita grubego. Problemy tego typu mogą bardzo negatywnie wpłynąć na wygląd naszych zębów, po ich wyglądzie zresztą często diagnozuje się problemy natury pokarmowej. Sygnałem mogą być przebarwienia na zębach pomimo braku stosowania używek i odbarwiających napojów. To samo tyczy się leków. One także mogą negatywnie wpływać na biel naszych zębów, powodując trudne do zwalczenia przebarwienia. W szczególności dotyczy to antybiotyków przyjmowanych przez dłuższy czas, ale także wielu innych leków.

Opracowanie artykuły: Gabinet Dentystyczny Steczko Kraków.

Komentarze są wyłączone.