Rola rodzica w leczeniu stomatologicznym dziecka

Najczęściej spotykane mity o zębach
6 marca 2019
Ciekawostki na temat zębów
20 marca 2019
Pokaż wszystkie

Wszyscy wiemy, jak ważny jest przykład, jaki rodzic daje dziecku. To z rodzica dziecko bierze to, co najlepsze, ale też to, co jest trochę gorsze. Współpraca z rodzicem jest w leczeniu stomatologicznym dziecka bardzo istotne. Jaką rolę odgrywa tutaj rodzic?

Przede wszystkim, to właśnie rodzic jest osobą odpowiedzialną za pierwszą wizytę dziecka w gabinecie stomatologicznym. Zanim jednak do tej wizyty dojdzie, warto pamiętać o takich niepozornych „detalach”, jak np. nieprawidłowe ułożenie dziecka do snu czy odwrotne wkładanie smoczka w usta. Takie błędy niestety mogą skutkować w przyszłości wadami zgryzu.

Kiedy dziecku wyrosną pierwsze ząbki, dobrze jest pomyśleć o pierwszej wizycie u stomatologa. Tutaj znowu rodzic odgrywa ważną rolę, bo to do niego należy wybór odpowiedniego gabinetu stomatologicznego. Dobrze, jeśli wybrany gabinet umożliwia odbycie wizyty adaptacyjnej, podczas której dziecko ma szansę na przyzwyczajenie się do atmosfery gabinetu, oswojenia się z nim i nabrania pozytywnych skojarzeń. Pierwsza wizyta nie powinna być związana z żadnym bólem, dzięki temu dziecko nie zniechęci się i chętniej przyjdzie na kolejną wizytę.

Odpowiedzialność rodzica polega również na tym, by wiedzieć, że zęby mleczne również należy leczyć. Okazuje się, że to wcale nie jest takie oczywiste i wielu rodziców jest przekonanych, że leczenie zębów mlecznych jest bez sensu. Skutkuje to wadami zgryzu i koniecznością noszenia aparatu ortodontycznego.

Jeżeli stomatolog wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości w zgryzie dziecka, rodzic musi zdecydować się na podjęcie leczenia ortodontycznego. Lekarz przeprowadzi z rodzicem wywiad, a następnie dokona przeglądu zębów dziecka i rozpocznie leczenie.
Przez całe dzieciństwo dziecka rodzic musi dawać mu dobry przykład. Jeśli dziecko zorientuje się, że mama czy tato unika wizyt w gabinecie stomatologicznym, bo się ich boi, dziecko z pewnością również będzie kojarzyć stomatologa ze stresem i bólem. Nastawienie jest bardzo ważne i każdy rodzic powinien o tym pamiętać.

Komentarze są wyłączone.