Rodzaje szczoteczek do zębów

Protezy
6 września 2019
Stomatolog dla dziecka
20 września 2019
Pokaż wszystkie

Czasy, kiedy na sklepowych półkach leżał jedynie jeden rodzaj szczoteczek do zębów, a klient nie miał żadnego wyboru już dawno odeszły do lamusa. Teraz powstają coraz to nowe rozwiązania, z których każde ma swoje wady i zalety. Jakie rodzaje szczoteczek do zębów wyróżniamy i którą najlepiej wybrać?

Posiadanie szczoteczki do zębów i jej regularne stosowanie wydaje nam się rzeczą zupełnie oczywistą. Nie każdy jednak wie, że obecnie na rynku znajduje się co najmniej kilka ich rodzajów. Najbardziej popularne wciąż są szczoteczki manualne, czyli te znane każdemu z nas. Złożone są one z rączki i główki z włosiem. To najprostsza możliwa budowa szczoteczki, która doskonale spełnia swoje zadanie, a przez wiele lat była jedyną dostępną na rynku. Szczoteczki manualne różnią się między sobą twardością włosia.

Następstwem szczoteczek manualnych są szczoteczki elektryczne. Potrafią one w dokładniejszy sposób usunąć z powierzchni zębów płytkę nazębną. Poruszają się we wszystkie strony, przez co doskonale oczyszczają całą powierzchnię zęba. Oprócz tego należy wspomnieć, że szczoteczki elektryczne znacznie skuteczniej docierają w trudno dostępne dla szczoteczek manualnych zakamarki i przestrzenie międzyzębowe. Używając tego rodzaju szczoteczki musimy jednak uważać na to, by nie dociskać jej do powierzchni zęba zbyt mocno. Użycie szczoteczki elektrycznej różni się od użycia szczoteczki manualnej, bowiem w przypadku szczoteczki elektrycznej poruszającą się główkę szczoteczki musimy trzymać w jednym miejscu przez dłuższy czas, by cała płytka nazębna została usunięta.

Najnowocześniejszą wersją szczoteczki do zębów jest szczoteczka soniczna. Fenomen tego rozwiązania polega na tym, że oczyszczanie zębów odbywa się tutaj przy użyciu dźwięków i wysokiej częstotliwości. Ultradźwięki rozbijają płytkę nazębną i usuwają ją z powierzchni zębów. użycie szczoteczek sonicznych jest prostsze i nieco przyjemniejsze od szczoteczek elektrycznych, a na pewno wygodniejsze i skuteczniejsze od szczoteczek manualnych.

Poradnik przygotowany dzięki specjalistom z gabinetu dentystycznego Steczko gdzie wykonuje się leczenie kanałowe, implanty.

Komentarze są wyłączone.