Rodzaje aparatów ortodontycznych

Mycie zębów na wysokich obrotach
17 czerwca 2017
Dlaczego warto dbać o zęby mleczne?
2 lipca 2017
Pokaż wszystkie

Aparat ortodontyczny to najskuteczniejsza metoda leczenia wad zgryzu. Skuteczność takiego leczenia zależy przede wszystkim od dobru właściwego aparatu, czego potrafi dokonać wyłącznie dobry ortodonta. Warto jednak poznać rodzaje wykorzystywanych obecnie aparatów ortodontycznych.

Najczęściej mówi się o aparatach stałych i ruchomych. W przypadku dorosłych aparaty ruchome stosuje się bardzo rzadko. Są one noszone podczas snu oraz w czasie zmniejszonej aktywności. Znacznie popularniejsze są aparaty stałe, które zazwyczaj nosi się przez okres od 18 do 30 miesięcy. Takie aparaty można podzielić na klasyczne, lingwalne, samoligaturujące oraz aparaty Invisalign.

Aparaty klasyczne mocuje się na zewnętrznej powierzchni wszystkich zębów. Są one zbudowane z zamków wykonanych z metalu, porcelany, kompozytu albo kryształu. Zamki te połączone są pierścieniami albo tubami i łukami. Najbardziej widoczne są aparaty metalowe, które kosztują około 3 tysięcy złotych, natomiast najlepszy efekt estetyczny zapewniają aparaty kryształowe i ceramiczne, których cena jest dwukrotnie wyższa.

Aparaty lingwalne różnią się od klasycznych tym, że zamki przykleja się do wewnętrznej strony zębów. Taki aparat jest niewidoczny, jednak nie można zastosować go u każdego. Ważną rolę odgrywają odpowiednia wysokość zębów i szerokość łuków oraz brak chorób przyzębia. Za tego typu aparat trzeba zapłacić od 8 do 14 tysięcy.

Aparaty samoligaturujące to nowoczesny rodzaj aparatów, który pozwala skrócić czas leczenia oraz ograniczyć związany z nim dyskomfort. Jest to zasługa unikalnej budowy, która zmniejsza siłę wykorzystywaną do prostowania zębów. Aparaty samoligaturujące ułatwiają także utrzymanie higieny. Co więcej, związany jest z nimi tak zwany lifting ortodontyczny. Na skutek położenia zębów następuje zmiana położenia tkanek miękkich, co sprawia, że zęby lepiej podpierają policzki i wargi, a twarz wygląda młodziej. Koszt aparatu wynosi 5-6 tysięcy złotych.

Aparaty Invisalign stosowana są przede wszystkim przy mniejszych wadach zgryzu. Są to przezroczyste nakładki, które zmienia się co 2 tygodnie. W celu utrzymania higieny konieczne jest wyjmowanie ich na czas posiłków oraz mycia zębów. Taki aparat jest wygodny, jednak wydłuża czas leczenia. Koszt zakupu kolejnych nakładek oraz wizyt kontrolnych podczas leczenia wynosi kilkanaście tysięcy złotych.

Na wybór jednego z przedstawionych powyżej aparatów wpływają przede wszystkim rodzaj wady zgryzu, wiek, oczekiwania pacjenta oraz możliwości finansowe.

Komentarze są wyłączone.