Resekcja wierzchołka korzenia zęba z opuchlizną po zabiegu

Kiedy ząb sprawia ból
27 listopada 2019
Resekcja wierzchołka korzenia – jak przebiega?
13 grudnia 2019
Pokaż wszystkie

Zdarza się często, że wszelkie problemy związane ze zdrowiem naszej jamy ustnej spowodowane sa naszymi własnymi błędami, wynikającymi najczęściej z lenistwa i zaniedbania, a czasem nawet z nieświadomości. Zdarza się jednak również, że problemy pojawiają się u osób skrzętnie dbających o higienę. Każdy z nas czasami zmuszony jest do podjęcia leczenia stomatologicznego. Jednym z wykonywanych nierzadko zabiegów jest resekcja korzenia zębowego. Brzmi strasznie, jednak czy naprawdę jest się czego bać?

Resekcja zęba podlega znieczuleniu i przy spełnieniu najwyższych możliwych standardów opieki medycznej nie sprawia bólu. Po zabiegu resekcji zęba może jednak pojawić się opuchlizna i ból, które powinny minąć samoistnie po kilku dniach. Samo pojawienie się opuchlizny nie jest powodem do zmartwień, ponieważ obrzęk jest typową dolegliwością po zabiegową. Zbyt długie utrzymywanie się obrzęku, krwawienie i stan podgorączkowy wymaga konsultacji z lekarzem. Resekcja wierzchołka korzenia zęba opuchlizna nie jest sama w sobie niczym niepokojącym, ale stanowi normalną reakcję organizmu na zabieg. Powodem do niepokoju jest zbyt długie trwanie obrzęku. Jeśli opuchlizna utrzymuje się dłużej niż kilka dni, wymaga konsultacji lekarskiej, w celu podania antybiotyków, środków przeciwgrzybicznych i leków przeciwbólowych, jeśli jest taka konieczność.

Nie należy obawiać się resekcji wierzchołka zęba i ewentualnych, drobnych dolegliwości pojawiających się po zabiegu. W razie wątpliwości można skonsultować się ze stomatologiem, który zaleci odpowiednie leki i udzieli niezbędnych rad, jak poradzić sobie z dolegliwościami po zabiegu. Trzeba pamiętać o tym, że w przypadku zębów strach nie jest dobrym doradcą. Kiedy dowiadujemy się, że konieczne jest leczenie kanałowe, czy właśnie resekcja korzenia zębowego, odwlekamy dzień zabiegu jak tylko się da. Pamiętajmy jednak, że czas nie działa na nasza korzyść. Ząb w żaden cudowny sposób nie wyleczy się sam, a każdy dzień odwleczenia jego leczenia jest tylko zagwarantowaniem sobie większych nieprzyjemności i zwiększeniem ryzyka konieczności usunięcia zęba.

Komentarze są wyłączone.