Resekcja wierzchołka korzenia – jak przebiega?

Resekcja wierzchołka korzenia zęba z opuchlizną po zabiegu
6 grudnia 2019
Afty: jak je pokonać w naturalny sposób?
20 grudnia 2019
Pokaż wszystkie

Resekcja zęba dokładnie nazywana jest resekcją wierzchołka korzenia. Polega na usunięcia wierzchu korzenia, a także zmian chorobowych wokół. Wskazaniem do zabiegu może być: nieprawidłowa budowa zęba uniemożliwiająca wyleczenie kanału, przewlekły stan zapalny wokół zęba, czy też martwy ząb. Resekcja wierzchołka korzenia zębowego nierzadko jest ostatnią deską ratunku dla zęba. Zawsze warto się jej poddać, by o zęba zawalczyć, a nie usunąć go dla świętego spokoju. Oczywiście, ekstrakcja zęba jest prostsza i szybsza, jednak dolegliwości, które po niej występują są znacznie bardziej uciążliwe, a poza tym każdy ubytek w łuku zębowym należy odbudować protetycznie.

Zabiegu nie wykonuje się na zębach mlecznych i u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest także nieprawidłowe ustawienie linii zębów a także opryszczka jamy ustnej.

Zabieg rozpoczyna się od znieczulenia pacjenta. Znieczulenie miejscowe podawane jest za pomocą strzykawki z igłą. Kiedy znieczulenie zacznie działać, lekarz przystępuje do nacięcia tkanki dziąsła przy pomocy skalpela. Celem tego jest odsłonięcie kości zęba. Kolejnym krokiem jest rozwiercenie kości przy zębie za pomocą wiertarki kostnej, bądź dłuta kostnego. Przez powstały otwór w kości lekarz usuwa wierzchołek korzenia, oczyszcza przestrzeń ze stanu zapalnego i wypełnia (zamyka) ząb od góry. Następnie otwór w kości zostaje wypełniony „sztuczną kością”, czyli specjalnym materiałem wypełniającym.

Tkanka dziąsła zostaje zaszyta nicią, którą usuwa się po około siedmiu do czternastu dni po zabiegu.
Sam zabieg nie jest bolesny, za sprawą znieczulenia miejscowego, ale dyskomfortowy z racji odczuwania wszelakich ruchów lekarza, takich jak wiercenie czy czyszczenie.

Metoda ta jest bardzo skuteczna, pozwala uniknąć konieczności usunięcia zęba.
Po niedługim czasie od przeprowadzonego zabiegu, może nastąpić ból i obrzęk, który można zminimalizować zażyciem leków przeciwbólowych dostępnych w aptece. Skuteczne jest też przykładanie zimnego okładu do opuchlizny. Dolegliwości zazwyczaj ustępują po kilku godzinach. Jeżeli wystąpi gorączka należy udać się niezwłocznie do specjalisty, który może zalecić kurację antybiotykową.

Komentarze są wyłączone.