Resekcja korzenia zębowego

Stomatologia estetyczna
27 września 2019
Resekcja? Brzmi groźnie!
13 października 2019
Pokaż wszystkie

Resekcja korzenia zęba – dla wielu z nas sam termin brzmi na tyle strasznie, że nawet nie próbujemy dowiedzieć się, co oznacza. Warto jednak dowiedzieć się, na czym polega zabieg, którego boi się tak wielu ludzi. Strach nie jest czymś zaskakującym. Podobno tylko ten się nie boi kto jest niespełna rozumu. Cała reszta zachowuje się racjonalnie bojąc się nieznanego. Wystarczy kilka minut spędzonych przed okienkiem przeglądarki i sprawy zaczynają się rozjaśniać. Na powszechnie dostępnych forach czytamy, że jest to koszmarny zabieg, że ból jest nie do zniesienia. W rzeczywistości jednak nie taki diabeł straszny! Na czym więc polega ten zabieg?

Kiedy ząb jest zaatakowany przez bakterie i jego część z zębiną wypełnia się próchnicą, można wtedy niewielkim nakładem środków i czasu, podczas jednej wizyty w gabinecie u dentysty, zaradzić niedogodności. Ubytek z biegiem tygodni pogłębia się i bakterie pokonują kolejną przeszkodę, dostając się do komory, gdzie znajduje się żywa tkanka, nerwy i naczynia krwionośne. Jeżeli i to zbagatelizujemy, mikroby przysporzą nam wiele cierpienia, niszcząc strukturę nerwową zęba.

Wtedy pozostanie nam tylko resekcja korzenia na NFZ lub w innej wersji nieco droższej, prywatnej. Resekcja polega na nacięciu śluzówki przy korzeniu zęba. Następnie następuje wycięcie okienka kostnego, odcięcie wierzchołka korzenia zęba, którego w żaden inny sposób nie udało się wyleczyć. Brzmi to wszystko jak obrazek rodem z horroru, nie trzeba się jednak obawiać. Resekcja to bardzo skuteczny zabieg, w wyniku którego usunięte zostają wszelkie stany zapalne w okolicy korzenia zęba. Czasami jest to jedyny sposób, aby uratować chorego zęba, kiedy nawet leczenie kanałowe nie przynosi efektu. Wiemy przecież, że każdy ząb jest na wagę złota, nie wolno więc tego bagatelizować i pochopnie zęba usuwać. Po resekcji korzenia zęba pozostaje ranka, którą należy zszyć. Szwy wyjmuje się po około tygodniu od zabiegu. Proces gojenia ranki przebiega sprawnie i w większości przypadków bez żadnych problemów.

Zobacz ofertę gabinetu Steczko – ortodonta i stomatolog Kraków

Komentarze są wyłączone.