Resekcja? Brzmi groźnie!

Resekcja korzenia zębowego
6 października 2019
Szczoteczka elektryczna czy może manualna?
20 października 2019
Pokaż wszystkie

Strach ma wielkie oczy. Czego się boimy? Każdy, kto zwleka z odwiedzinami u lekarza, zawiedzie się srodze. Zęby nie lubią odkładania spraw z nimi związanych na niedościgłe terminy. Bakterie to wytrwali i monotonni destruktorzy. Pracując dzień i noc, potrafią osłabić strukturę zębów w bardzo krótkim czasie. A nawet wywiązać się z zadania przed terminem i zrobić coś gratis. Darmowy prezencik ujawni się nagłym i nasilającym się dyskomfortem, który przerodzi się w nieznośny ból.

Może się to skończyć poważnym zabiegiem. I na szczęście są specjaliści biegli w sztuce przywracania równowagi. Jednak może się okazać, że jest nieunikniona resekcja korzenia zęba Cena, którą jednak przyjdzie zapłacić, jest niewspółmiernie wysoka. Tak jest, gdy się coś przegapi. Coś ważnego. Zwykle tak bywa z przeterminowanymi decyzjami dotyczącymi zębów. Kiedy już zacznie boleć, można tylko wysłać ekspedycję karną, która zajmie się eksterminacją i porządkami. Dlatego nie warto czekać i odwiedzać dentystę przynajmniej co pół roku, czyli dwa razy w roku. To niezbędne minimum, aby szybko zauważyć każdą nieprawidłowość.

Jeżeli zaniedbamy zęby do tego stopnia, że nawet leczenie kanałowe nie przyniesie już efektu, konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu resekcji zęba. Zabieg ten polega na nacięciu śluzówki przy korzeniu zęba i wycięciu otworu, tzw. okienka kostnego, przez które stomatolog odcina wierzchołek korzenia chorego zęba. Z całą pewnością nie jest to przyjemny zabieg, ale zdarza się, że nie ma innego sposobu na uratowanie zęba.

Wiele osób się poddaje. Słysząc o tym, że konieczna jest resekcja, wolą zęba wyrwać i mieć spokój. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Każdy ząb jest ważny i o każdego trzeba walczyć. Nic dziwnego, że boimy się skomplikowanych zabiegów, ale tylko one mogą uratować nasze zęby przed ich utratą. Gra naprawdę warta jest świeczki. Resekcja korzenia jest zabiegiem często wykonywanym i bardzo skutecznym, warto więc spróbować zawalczyć o swojego zęba, zwłaszcza, że w większości przypadków sami sobie jesteśmy winni takiej sytuacji.

Komentarze są wyłączone.