Rentgenodiagnostyka stomatologiczna

Lapisowanie zębów mlecznych
24 września 2017
Antybiotyki, a zdrowie jamy ustnej
8 października 2017
Pokaż wszystkie

Rentgenodiagnostyka stomatologiczna, czyli w skrócie diagnostyka RTG jest nieodłącznym elementem specjalistycznych działań stomatologicznych. Bez zdjęcia rentgenowskiego zęba stomatolog nie podejmie się jego usunięcia czy leczenia kanałowego. Zdjęcie pozwala na dokładną i precyzyjną identyfikację uszkodzeń zęba, dzięki czemu możliwe jest postawienie właściwej diagnozy i rozpoczęcie leczenia.

Badanie RTG jest zupełnie bezbolesne i bezinwazyjne. Wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, nie powinno więc być przeprowadzane u kobiet w ciąży. To właściwie jedynie przeciwwskazanie do tego badania. Samo przeprowadzenie badania trwa dosłownie kilka minut i nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania. Należy jedynie usunąć wszelkie metalowe przedmioty, które mogłyby zakłócić pracę urządzenia. Wyniki badania są gotowe już w kilka minut.

Jednym z rodzajów zdjęć rentgenowskich jest pantomogram. Takie zdjęcie przedstawia ogólny stan całego uzębienia. Ze zdjęcia możemy odczytać stan zębów, ich struktur, otaczających ich kości żuchwy, szczęki, a nawet po części zatoki szczękowe. Takie badanie jest zalecane do wykonywania regularnie, by w odpowiednio szybkim czasie wykrywać najdrobniejsze nawet zmiany chorobowe i nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów żucia. Badania trwa kilkanaście sekund, a wyniki dostępne są niemal od razu. Pantomogram pozwala na wczesne wykrycie próchnicy i zmian zapalnych. Zalecane jest również po przeprowadzonym leczeniu kanałowym.

Innym rodzajem zdjęć rentgenowskich są zdjęcia kefalometryczne. Dzięki nim możliwa jest wczesna diagnostyka wszelkich wad zgryzu, wad części twarzowej czaszki. Zdjęcia tego typu znajdują swoje zastosowanie między innymi w ortodoncji. Podczas wykonywania zdjęcia konieczne jest zachowanie bezruchu. Docelowo zdjęcie cefalometryczne obrazują prawy profil pacjenta.

Dzięki dzisiejszej technologii możliwe jest dokładne zobrazowanie stanu uzębienia, a nawet kości szczękowych. Pozwala to na dokładniejszą i pewniejszą diagnozę, która odpowiednio szybko postawiona pozwala na wczesne wszczęcie właściwego działania.

Komentarze są wyłączone.