Przebarwienia na zębach – skąd się biorą i jak z nimi walczyć?

Kiretaż – czym jest i na czym polega?
6 lutego 2018
Witaminy i minerały, a mocne zęby
20 lutego 2018
Pokaż wszystkie

Każdy z nas chce mieć piękny, śnieżnobiały uśmiech. Niestety, nasze codzienne nawyki nie wpływają korzystnie na biel naszych zębów. Co wpływa na powstawanie nieestetycznych przebarwień?

Przede wszystkim, należy zdać sobie sprawę z tego, że przebarwienia mają ścisły związek z naszym stylem życia i odżywiania. Pierwszą rzeczą, jaka przychodzi na myśl, gdy mówimy o przebarwieniach jest stosowanie używek. Kawa, herbata, a przede wszystkim papierosy powodują brzydki, żółtawy nalot na zębach. Wygląda on bardzo nieestetycznie, obniża poczucie wartości i nasze samopoczucie. Poza tym, przebarwienia może powodować również spożywanie czerwonego wina, ale też wywarów z niektórych ziół. Przebarwienia powstają też w wyniku pojawienia się próchnicy i w przypadku niedostatecznej lub nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Wiele typów przebarwień powstaje już przed wyrznięciem się zębów. Wówczas są one spowodowane chorobami genetycznymi, ale też lekami i zbyt dużą dawką przyjmowanego fluoru.

Jak możemy poradzić sobie z nieestetycznymi przebarwieniami? Przede wszystkim możemy zdecydować się na zabieg wybielania zębów. Wybielanie to może odbywać się w warunkach domowych za pomocą dostępnych na rynku środków wybielających, możemy jednak również zdecydować się na kosztowniejszy, ale za to skuteczniejszy i szybszy sposób wybielania w gabinecie stomatologicznym. Bardzo popularne jest wybielanie za pomocą lasera. Efekt widoczny jest od razu po zakończeniu zabiegu, który jest zupełnie bezbolesny i nieinwazyjny. Jeśli jednak mimo wszystko wolimy wybielić zęby w warunkach domowych, musimy pamiętać, że pasty do zębów z dodatkiem ściernej substancji mogą powodować nadwrażliwość zębów i mogą niszczyć szkliwo. Dlatego niewskazane jest używanie takiej pasty przez cały czas. Najlepiej jest skonsultować to z lekarzem stomatologiem i trzymać się jego zaleceń, by oszczędzić sobie nieprzyjemności i uzyskać zamierzony efekt. Wybielanie zębów powinno być powtarzane, by efekt mógł utrzymać się jak najdłużej.

Komentarze są wyłączone.