Prognatyzm, czyli warga habsburska

Co może zaszkodzić szkliwu zębów?
27 stycznia 2019
Resekcja zęba
13 lutego 2019
Pokaż wszystkie

Prognatyzm, nazywany potocznie wargą habsburską, to dolegliwość, która dotyka sporej liczby ludności. Na czym polega to schorzenie i czy jest ono możliwe do wyleczenia?

Prognatyzm to inna nazwa wysunięcia szczęki górnej i żuchwy do przodu. Wysunięcie to cechuje się znaczącym stopniem. Obrazowo możemy to sobie wyobrazić, oglądając obrazy czy rysunki, na których przedstawiony był praczłowiek. W jego wizerunku w oczy od razu rzuca się mocno wysunięta szczęka. Nazwa schorzenia wzięła się z nazwiska rodu Habsburgów, którzy przekazywali sobie tę dolegliwość z pokolenia na pokolenie.

Leczenie tej dolegliwości ma spory związek z jej pochodzeniem. Część ludzi cierpiących na tę przypadłość ma wadę wrodzoną, u innych dolegliwość ta jest skutkiem ubocznym chorób endokrynologicznych. Może być również schorzeniem genetycznym.
Oprócz niewątpliwego defektu estetycznego, prognatyzm wpływa także na funkcjonowanie człowieka. Mogą pojawić się kłopoty z gryzieniem, przeżuwaniem, a nawet z wypowiadaniem słów. Nierzadko chorobami współwystępującymi są schorzenia dziąseł, próchnica czy ślinotok.

W zależności od stopnia zaawansowania choroby, prognatyzm można leczyć ortodontycznie bądź chirurgicznie, przy czym leczenie chirurgiczne również wymaga działania ortodontycznego (sprawdź dobry ortodonta w gabinecie SteczkoDentysta.pl). Sposób chirurgiczny jest skuteczniejszy i daje szansę na osiągnięcie oczekiwanego efektu. Jedynym mankamentem jest.. bardzo wysoka cena. W naszym kraju za taki zabieg trzeba zapłacić około 20 tysięcy złotych.

Oprócz dysfunkcji narządu mowy, żucia i przeżuwania, warga habsburska ma wpływ na samopoczucie psychiczne pacjenta. Oczywiście, nie jest tajemnicą, że to jak wyglądamy i czy się sobie podobamy wpływa na to, jak czujemy się z samym sobą. Wiele osób wysuniętą szczękę uważa za poważny defekt estetyczny, co znacząco wpływa na obniżenie samooceny i samopoczucia psychicznego.

Czy prognatyzmowi można zapobiec? To zależy. Jednak nie jest to choroba, której unikniemy np. przestrzegając wzorowej higieny. To na pewno uchroni nas przed próchnicą, ale nie przed prognatyzmem. Jeśli jest to wada wrodzona, nie jesteśmy w stanie jej zapobiec, ale możemy ją korygować.

Komentarze są wyłączone.