Pozornie prosta higiena jamy ustnej

Leczenie zębów w ciąży
13 stycznia 2018
Ząb jak dąb
27 stycznia 2018
Pokaż wszystkie

Już w dzieciństwie nauczyliśmy się, że o zęby trzeba dbać i wydaje nam się, że doskonale wiemy, jak to robić. Okazuje się jednak, że higiena jamy ustnej wcale nie jest taka prosta i oczywista.

Zdecydowana większość z nas do codziennej higieny używa tylko szczoteczki do zębów. Jej stosowanie wiąże się z pewnymi zasadami, których trzeba przestrzegać. Przede wszystkim miękkość włosia. Nie może być ono zbyt twarde, bo wówczas jest ryzyko zniszczenia szkliwa zębowego i uszkodzenia dziąseł. Poza tym szczoteczka nie może być użytkowana przez długi czas, bo włosie dość szybko traci swoje właściwości. Należy więc regularni wymieniać szczoteczkę na nową. Kolejną sprawą jest higiena samej szczoteczki. Nie wolno pozostawiać szczoteczki wilgotnej, główką zwróconą w dół kubka. Wilgoć i brak możliwości wyschnięcia może prowadzić do rozwoju szkodliwych bakterii i grzybów. Należy pamiętać o tym, że szczoteczką myjemy nie tylko zęby, ale także język, który jest głównym siedliskiem bakterii w jamie ustnej. Zdecydowanie najlepiej jest wybrać szczoteczkę z giętką główką, którą możemy dotrzeć w wiele zakamarków jamy ustnej, a do tego ze specjalną nakładką po drugiej stronie główki, służącej do czyszczenia języka. Kolejną sprawą jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Właściwie żadną szczoteczką nie jesteśmy w stanie do nich dotrzeć. Jedyną naszą możliwością jest korzystanie z nici dentystycznej.

Czyszczenie przestrzeni pomiędzy zębami jest niezwykle istotne, bowiem odłożone w nich resztki pokarmów mogą prowadzić do powstawania próchnicy i stanów zapalnych. Bardzo dobrym rozwiązaniem higienicznym jest stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Są one wygodne w użyciu, możemy je zastosować nawet tam, gdzie wyczyszczenie zębów szczoteczką jest raczej niemożliwe, np. w pracy podczas przerwy. Zęby nie wystarczy wyszczotkować raz dziennie przed wyjściem do pracy czy szkoły. Najlepiej byłoby czyścić je lub płukać po każdym posiłku, jednak absolutne minimum to czyszczenie zębów rano i wieczorem.

Periodontolog, ortodonta, implanty – gabinet stomatologiczny Steczko.

Komentarze są wyłączone.