Najczęstsze przyczyny bólu zęba

Jak wybrać szczoteczkę do zębów?
6 listopada 2017
Noworoczne postanowienia dla zdrowych zębów
24 listopada 2017
Pokaż wszystkie

Ból zęba potrafi być naprawdę nie do zniesienia, wie o tym każdy, komu choć raz w życiu zdarzył się jego niespodziewany atak. Skąd właściwie bierze się ból zęba, jak z nim walczyć i jak mu przeciwdziałać? Najczęstszą przyczyną bólu zęba jest wystąpienie próchnicy. W wyniku jej pojawienia się, miazga zębowa zostaje odsłonięta i bardzo wrażliwa. Spożywany pokarm czy jakikolwiek dotyk podrażnia ją i powoduje trudny do zniesienia ból. Często zdarza się również, że ból zęba związany jest z ropniem, zapaleniem dziąseł czy nawet zapaleniem okostnej. Nieważne jednak, jaka jest jego przyczyna, ważne by zacząć działać jak najszybciej.

Kiedy tylko pojawia się ból, należy natychmiast udać się do stomatologa. Tylko stomatolog jest w stanie wybadać prawdziwą przyczynę bólu zęba i zlikwidować ją. Fakt, że uśmierzymy ból tabletką przeciwbólową czy zimnym okładem pomoże tylko na chwilę. To rozwiązanie wyłącznie doraźne, stosowane po to, by wytrwać do czasu wizyty w gabinecie. Niestety, wiele osób odkłada wizytę jak najdłużej, faszerując się garściami środków przeciwbólowych. Po pewnym czasie może się okazać, że ząb przestał boleć. Nie oznacza to, że nagle wyleczył się sam, a co najwyżej tyle, że obumarł i bakterie przeniosły się już prawdopodobnie na sąsiednią tkankę. Nie warto odkładać wizyty u stomatologa na później, bo to tylko potęguje ból związany z zabiegiem stomatologicznym.

Jak zapobiegać wystąpieniu bólu zęba? Przede wszystkim trzeba pamiętać o codziennej higienie jamy ustnej. To wydaje się naturalne i banalne, wciąż jednak wiele osób o tym zapomina i nie szczotkuje zębów dwa razy dziennie, pomija język, który jest głównym siedliskiem bakterii, spożywa ogromną ilość zabójczego dla naszych zębów cukru. To wszystko sprawia, że poczekalnie pod gabinetami stomatologicznymi pękają w szwach, a problemy z zębami obserwuje się już u coraz to młodszych dzieci. Jeżeli zachowamy podstawowe zasady higieny i nie będziemy odkładać wizyt kontrolnych u stomatologa na później, przez długie lata będziemy cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.

Komentarze są wyłączone.