Najczęściej spotykane mity o zębach

Stres a zęby
27 lutego 2019
Rola rodzica w leczeniu stomatologicznym dziecka
13 marca 2019
Pokaż wszystkie

Zdrowie zębów jest kwestią, na temat której pojawiło się wiele mitów, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. O jakich mitach mowa?

Często słyszy się o bardzo szkodliwym działaniu coli na nasze zęby. Czy to prawda? To pytanie jest dość trudne, bo w zasadzie żaden napój posiadający w swoim składzie cukier nie jest dla naszych zębów korzystny, jednak mit, że cola rozpuszcza zęby jest co najmniej przesadą. Prawdą natomiast jest, że tuż po wypiciu coli nie powinniśmy od razu myć zębów, bo zawarte w niej kwasy mogą zniszczyć nasze szkliwo, co doprowadzi do bardzo nieprzyjemnej nadwrażliwości zębów.

Kolejnym mitem, który należy obalić jest stwierdzenie, że ubytki próchnicowe zawsze są widoczne. Wielu z nas raz na jakiś czas dokonuje samodzielnego „przeglądu” zębów, a jeśli nie dostrzeżemy na nich widocznej czarnej plamki, uważamy, że wszystko jest w porządku i nie ma sensu odwiedzać stomatologa. W rzeczywistości jednak, kiedy próchnica staje się już widoczna, oznacza to, że jest już bardzo mocno rozwinięta. W początkowym stadium natomiast z pewnością jej nie zauważymy. A jeśli nie wykryjemy jej w porę, wniknie ona w głąb zęba powodując konieczność leczenia kanałowego bądź nawet całkowitą utratę zęba. Wizyty kontrolne są więc absolutnie niezbędne.

Nieścisłość pojawia się również w kwestii higieny jamy ustnej. Powszechne przekonanie głosi, że jeżeli raz na jakiś czas nie umyjemy zębów rano czy wieczorem, to nic wielkiego się nie stanie, nasze żeby na tym z pewnością nie ucierpią. W rzeczywistości jednak trzeba pamiętać o tym, że wszystko, co spożywamy w ciągu dnia odkłada się na naszych zębach w postaci płytki nazębnej. Jeżeli jej w porę nie usuniemy, szybko zamieni się ona w kamień nazębny. Kolejną konsekwencją jest powstawanie chorób przyzębia, a także wystąpienie próchnicy.

Mity, które krążą wśród społeczeństwa można mnożyć bez końca. Trzeba jednak pamiętać, że jedynym rzetelnym źródłem wiedzy na temat zdrowia i higieny zębów jest lekarz stomatolog.

Komentarze są wyłączone.