Mycie zębów na wysokich obrotach

Krwawiące dziąsła w ciąży
12 czerwca 2017
Rodzaje aparatów ortodontycznych
25 czerwca 2017
Pokaż wszystkie

Szczoteczki elektryczne cieszą się bardzo dużą popularnością, ponieważ w ciągu minuty są w stanie wykonać nawet sto razy więcej ruchów niż ludzka dłoń. Zdecydowana większość osób poświęca na szczotkowanie zębów zaledwie kilkadziesiąt sekund, jednak specjaliści zalecają, aby myć zęby przez około 2-3 minuty. Tylko w taki sposób substancje zawarte w paście do zębów są w stanie w odpowiedni sposób zadziałać na szkliwo oraz dziąsła. Jakie są zalety elektrycznych szczoteczek do zębów? Dlaczego warto wymienić szczoteczkę manualną na tę elektryczną?

Dokładność oraz wygoda
Szczoteczka elektryczna posiada okrągłą główkę, która czyści jeden ząb naraz, dzięki czemu pozwala na bezproblemowe dotarcie do wszystkich jego powierzchni oraz przestrzeni międzyzębowych. Jej niebywałą zaletą jest to, iż w ciągu minuty wykonuje około 7-8 tys. ruchów, podczas gdy zwykłą szczoteczką można wykonać zaledwie 300-400 pociągnięć. Szczoteczka elektryczna bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem płytki nazębnej, jest niezwykle prosta w obsłudze i nie wymaga zręczności manualnej. Z tego właśnie względu polecana jest osobom niepełnosprawnym oraz wszystkim tym, którzy zmagają się z różnymi chorobami.

Łatwość oraz delikatność
Szczoteczki elektryczne polecane są osobom z chorobami przyzębia ze względu na swoją delikatność, gdyż przy stanach zapalnych używanie takiej właśnie szczoteczki jest mniej bolesne. Używając takiej szczoteczki należy jednak pamiętać o tym, iż zbyt mocny nacisk włosia na zęby może prowadzić niestety do podrażnień oraz ścierania się szkliwa. Z tego właśnie względu osoby zmagające się z nadwrażliwością dziąseł powinny korzystać ze specjalnych modeli, które wyposażone są w tzw. czujnik nacisku. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku dzieci, które są zbyt małe na to, aby ocenić siłę szorowania swoich ząbków.

Aparat ortodontyczny a szczoteczka
Osoby noszące aparat stały lub retencyjny po wcześniejszej konsultacji z ortodontą również mogą korzystać ze szczoteczki elektrycznej. Zęby w trakcie leczenia wad zgryzu są niezwykle narażone na zapalenie dziąseł oraz próchnicę, więc niezwykle ważne jest ich odpowiednie czyszczenie. Decydując się jednak na zakup szczoteczki elektrycznej, należy sięgać po specjalne końcówki, które przeznaczone są do czyszczenia przestrzeni pomiędzy drucikami.

Długość użytkowania końcówek szczoteczki elektrycznej
Końcówkę szczoteczki elektrycznej należy wymieniać zawsze wtedy, gdy widać, że jej włosie jest już zużyte. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku szczoteczek manualnych i jest to zupełnie normalne. Przyjmuje się, iż maksymalny czas użytkowania końcówek wynosi maksymalnie 3 miesiące i po tym czasie wymiana jest koniecznością.

Szczoteczka soniczna
Szczoteczka soniczna powstała jako wersja szczoteczki elektrycznej, jednak w odróżnieniu od niej jest w stanie wykonać około 30-40 tys. ruchów na minutę i co najważniejsze są to ruchy wymiatająco-pulsujące, które są niezwykle łagodne dla dziąseł oraz szkliwa. Szczoteczka ta posiada podłużną główkę na wygiętej szyjce, dzięki czemu w trakcie mycia obejmuje zdecydowanie większą powierzchnie zębów. Regularne korzystanie ze szczoteczki sonicznej prowadzi do znaczącego rozjaśnienia koloru zębów oraz zapobiega pojawianiu się płytki nazębnej.

Komentarze są wyłączone.