Mikroabrazja szkliwa

Paradontoza – przyczyny, objawy, leczenie
13 marca 2017
Szeroki uśmiech dzięki zębom
23 marca 2017
Pokaż wszystkie

Z czasem nasze zęby tracą swój zdrowy wygląd, odbarwiają się. Na szczęście nowoczesna stomatologia estetyczna znalazła rozwiązanie, aby odwrócić ten proces.

Proponowanym rozwiązaniem jest mikroabrazja szkliwa, czyli wybielenie zębów. Zastosowanie tej metody prowadzi do wytworzenia się tak zwanej emalii szkliwa. Wygląda jak naturalne, ale jego struktura różni się od naturalnego.
Zabieg stosowany jest najczęściej na następujące problemy ze szkliwem:
1. Przebarwienia zębów powstałe w wyniku fluorozy
2. Przebarwienia zębów powstałe w wyniku demineralizacji
3. Wady rozwojowe tkanek twardych zęba.
Co zyskujemy, dzięki zastosowaniu mikroabrazji szkliwa:
1. Zęby są znacznie wytrzymalsze na uszkodzenia,
2. Faktura zębów znacznie się wygładza.
3. Uzyskujemy błyszczące szkliwo.
4. Czas odkładania się kamienia znacznie się wydłuża.
5. Czas odkładania się osadu znacznie się wydłuża.
6. Ogólnie – ochrona przed chorobami przyzębia.

Uogólniając, metoda ta polega na dokładnym oczyszczeniu zębów i wtarciu w nie specjalnie skomponowanego preparatu. Jak widać, zabieg jest dwuetapowy, przy czym przed drugim etapem pacjent musi wykonać specjalne przygotowania.

Dwa kroki do ideału, to:
1. Stomatolog dokonuje mechanicznej abrazji z wykorzystaniem gumki z pumeksem oraz wiertła. Dokładnie szlifuje zęby, zarówno od strony wewnętrznej, jak i zewnętrznej.
2. Po pierwsze przygotowanie do zabiegu. Pacjent musi wykonać odpowiednie badania oraz wykonać zdjęcia RTG obu szczęk. Dopiero zakwalifikowanie do zabiegu przez stomatologa po zapoznaniu się z wynikami, pozwala na wykonanie drugiego kroku. Jeśli opinia będzie pozytywna, pacjentowi wykonana zostanie erozja chemiczna, z wykorzystaniem kwasu fosforowego lub solnego. Po zabezpieczeniu dziąseł pacjenta za pomocą koferdamu lub wazeliny, stomatolog zeszlifowuje szkliwo używając szybkoobrotowego wiertła diamentowego. Do gumki nakłada pastę z kwasem i wciera ją w zęby pacjenta. Kolejnym działaniem jest pokrycie zębów żelem fluorowym, który ma za zadaniem zabezpieczenie zębów. Na koniec zęby są dokładnie szlifowane.

Zabieg trwa w sumie około dwie godziny. Można również wykonać go na pojedynczych zębach.

Publikacja przygotowana przy współpracy z Gabinetem Stomatologicznym Steczko.

Komentarze są wyłączone.