Kiedy lepiej zrezygnować z mycia zębów?

Próchnica – nowoczesne wypełnienia i zapobieganie
13 stycznia 2019
Co może zaszkodzić szkliwu zębów?
27 stycznia 2019
Pokaż wszystkie

Takie pytanie mogłoby wydać się niedorzeczne. Zrezygnować z mycia zębów? Przecież od dziecka wpaja się nam, że o higienę zębów trzeba dbać i nie można jej zaniedbać! I to prawda, o higienie nie można zapomnieć, są jednak wyjątkowe przypadki, kiedy ze szczotkowaniem zębów należy poczekać. O jakich sytuacjach mowa?

Przede wszystkim mowa tutaj o przypadkach, kiedy spożywamy coś kwaśnego – cytrusy, sok pomarańczowy itp. Kwas zawarty w tego typu produktach powoduje demineralizację szkliwa, które przez około 30 minut jest bardzo osłabione. Szczotkowanie zębów może doprowadzić do jego uszkodzenia, starcia, a w efekcie do bardzo nieprzyjemnej nadwrażliwości. Nadwrażliwe zęby to bardzo poważny problem, z którym styka się wiele osób, a ich wyleczenie jest dość trudne. Dlatego po spożyciu kwaśnych produktów zdecydowanie lepiej będzie odczekać przynajmniej 30 minut zanim zabierzemy się za szczotkowanie.

Osobną sytuacją jest grypa i przeziębienie. W tych przypadkach nie wolno oczywiście zaniechać higieny, a wręcz przeciwnie – trzeba pamiętać o tym, by wyrzucić szczoteczkę do zębów od razu po zakończeniu infekcji. Taką szczoteczką lepiej jest już więcej nie czyścic zębów, bo zatrzymane na niej bakterie z czasu choroby z powrotem wnikną do krwiobiegu i mogą spowodować nawrót choroby. Szczoteczkę należy wymieniać regularnie, a po chorobie za każdym razem.

Mówiąc o sytuacjach specjalnych wymagań dotyczących szczotkowania zębów, można wspomnieć też o osobach cierpiących na wrażliwe dziąsła i paradontozę. Szczotkowanie zębów w takich przypadkach powinno być wyjątkowo delikatnie wykonywane tylko za pomocą miękkiej szczoteczki. Szczoteczka o twardym włosiu może bardzo dotkliwie uszkodzić dziąsła, powodując ból i dalsze infekcje. To proste zasady, jednak profilaktyka pozwala na uniknięcie najprostszych błędów, które wcale nie są rzadkie.
Tak czy inaczej, o higienę zębów (SteczkoDentysta) trzeba dbać i nigdy nie wolno nam o niej zapomnieć, bo może to doprowadzić do bardzo dotkliwych skutków.

Odwiedź stronę Stomatolog Dentysta SteczkoDentysta Kraków.

Komentarze są wyłączone.