Leczenie zębów w ciąży

Dentofobia czyli paniczny strach przed dentystą
6 stycznia 2018
Pozornie prosta higiena jamy ustnej
20 stycznia 2018
Pokaż wszystkie

W naszym społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że podczas ciąży nie powinno się przeprowadzać żadnego zabiegu stomatologicznego, a gabinet najlepiej w ogóle omijać szerokim łukiem. Czy rzeczywiście to prawda? Nie do końca.

Rzeczywiście, istnieje kilka zabiegów, których nie powinni się wykonywać podczas ciąży, zdecydowaną większość jednak z powodzeniem można przeprowadzać w każdym momencie. Trzeb pamiętać, że toczące się w jamie ustnej procesy chorobowe nie sprzyjają zdrowiu kobiety, która ma zamiar zajść w ciążę. Każdy stan zapalny jest trudnością na drodze zapłodnienia. Poza tym próchnica może wpływać na płodność, a więc zajście w ciążę może być bardzo utrudnione, a może nawet niemożliwe. Najbardziej pożądaną sytuacją jest ta, w której kobieta zgłasza się do stomatologa jeszcze przed zajściem w ciążę, w rzeczywistości jednak życie pisze różne scenariusze. Ciąży z pewnością nie zagraża leczenie próchnicy, najlepiej jednak nie decydować się bez poważnej potrzeby na znieczulenie zęba. Nie ma również przeciwwskazań do kontynuowania czy nawet rozpoczęcia leczenia ortodontycznego podczas ciąży. W tym okresie nie zaleca się przeprowadzenia leczenia kanałowego z racji konieczności wykonania zdjęcia RTG, które dla płodu byłoby bardzo niebezpieczne. Nie zaleca się również usuwania zęba w okresie ciąży. Bierze się to z konieczności znieczulenia, ale także z powodu ryzyka wystąpienia krwotoku.

Jeśli chodzi o wybielanie zębów, lepiej byłoby poczekać z tym zabiegiem do końca ciąży, bowiem do tej pory nie przepadano faktycznego wpływu substancji stosowanych przy wybielaniu zębów na rozwijający się płód. Jak widać, istnieje wiele zabiegów, których lepiej jest nie wykonywać w trakcie ciąży, jednak jest kilka takich, które wykonać można, a nawet trzeba. Najgorsza jest bezczynność, trzeba o tym pamiętać, by jak najszybciej przeciwdziałać zmianom chorobowym, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie maluszka. Warto wybrać się do stomatologa przed zajściem w ciążę i odbywać takie wizyty regularnie, co pół roku.

Steczko – gabinet stomatologiczny i dentystyczny w Krakowie.

Komentarze są wyłączone.