Leczenie kanałowe

Wybielanie zębów – popularny zabieg
25 lipca 2017
Dlaczego wybielamy zęby?
31 lipca 2017
Pokaż wszystkie

Wydawało Ci się, że prawidłowa higiena jamy ustnej i regularne wizyty kontrolne u stomatologa uchronią Cię przed tym. Niestety, w nocy obudził Cię ból zęba. Przemęczyłeś się do rana przy pomocy tabletki przeciwbólowej. Teraz jednak czeka Cię wizyta u dentysty, i to poza kolejnością. Takie ostre stany zapalne w zębie zazwyczaj wymagają przeprowadzenia leczenia kanałowego. Łatwiej jest, gdy zapalenie miazgi nie trwa zbyt długo i nerw jest żywy. Wtedy możliwe jest przeprowadzenie takiego leczenia w trakcie jednej wizyty. Jeśli jednak na skutek procesów niszczących nerw obumrze, wtedy może zajść konieczność odbycia kilku wizyt.

Leczenie to nie należy do łatwych. Miazga, czyli nerw jest niewielkich rozmiarów i spełnia w zębie głównie funkcje odżywcze. Jest jednak bardzo dobrze unaczyniona i unerwiona, dlatego często trudno jest przeprowadzić takie leczenie całkiem bezboleśnie. Z tego też powodu pierwsza wizyta służy zazwyczaj opanowaniu ostrego stanu zapalnego przez włożenie lekarstwa do zęba. Gdy ten się uspokoi, w trakcie kolejnego spotkania, lekarz zacznie procedurę od wykonania znieczulenia. Na szczęście są teraz oprócz tradycyjnych metod znieczulenia przy pomocy zastrzyku, również metody komputerowe, które są znacznie przyjemniejsze dla pacjenta. Po znieczuleniu lekarz przystąpi do usunięcia nerwu, następnie czyszczenia i płukania kanałów. Będzie konieczne również dokonanie pomiaru długości kanału. Nierzadko cała procedura odbywa się przy wykorzystaniu mikroskopu, co daje lekarzowi lepszy wgląd w pole działania, które jest małych rozmiarów. Po zakończeniu leczenia kanałowego ząb zostanie zaopatrzony albo ostatecznym wypełnieniem kompozytowym, albo koroną porcelanową, gdyż zazwyczaj zęby takie są osłabione i mogą się złamać.

Mimo że całe to leczenie nie należy do przyjemnych, aktualnie odbywa się w zupełnie innych warunkach oraz obecnie są dostępne zupełnie inne rozwiązania techniczne, które dają większe prawdopodobieństwo sukcesu: mikroskop, systemy pilniczków ze stopu niklu z tytanem i specjalne urządzenia do pomiaru długości.

Komentarze są wyłączone.