Lapisowanie zębów mlecznych

Biżuteria nazębna – czy to bezpieczne?
17 września 2017
Rentgenodiagnostyka stomatologiczna
30 września 2017
Pokaż wszystkie

Lapisowanie jest zabiegiem, który ma na celu zaimpregnowanie zębów mlecznych, które zostały zaatakowane przez próchnicę. Impregnacja ta odbywa się za pomocą azotanu srebra. Dzięki tej substancji zmiany próchnicowe znikają, tkanki zostają utwardzone. Jedynym minusem tego zabiegu jest fakt, że ząb staje się zupełnie czarny i jest to nieodwracalne.

Wciąż panuje błędne przekonanie, że nie ma sensu leczyć zębów mlecznych, bo one i tak wypadną. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że zmiany próchnicowe z zęba mlecznego bardzo łatwo przeniosą się na zęba stałego. Poza tym zbyt wczesna utrata zębów mlecznych może niestety skutkować wadami zgryzu.

Dzieci zwykle bardzo przeżywają wizytę u dentysty, a tym bardziej leczenie zęba. Dlatego często zamiast leczenia stomatolog przeprowadza lapisowanie. Przebiega ono w kilku etapach. Najpierw ząb musi zostać dokładnie oczyszczony z osadu. Później zostaje wypłukany zwykłą wodą i osuszony strumieniem sprzężonego powietrza. Następnie chory ząb oddziela się od śliny i zwilża płynem dezynfekującym. Ząb przez około 2-3 minuty nasącza się roztworem azotanu srebra, a na końcu zęba smaruje się substancją, której zadaniem jest strącenie azotanu srebra. Taką substancją jest np. kwas pirogalusowy. Lapisowanie powinno być przeprowadzone trzy razy w odstępach jednego tygodnia. Wówczas azotan srebra osiąga najlepsze właściwości. W rzeczywistości jednak często stomatolog nie chce narażać dziecka na trzykrotny stres, przeprowadza więc lapisowanie trzy razy podczas jednej wizyty. Dzięki lapisowaniu dziecko nie musi odczuwać żadnego bólu związanego z leczeniem chorego zęba, nie ma też ryzyka pogłębienia się próchnicy. Jedynym mankamentem jest fakt czernienia zęba. Dlatego tą metodę stosuje się jedynie w przypadku zębów mlecznych, zęby stałe muszą być normalnie leczone. Lapisowanie zębów jest zabiegiem bezbolesnym, szybkim i bardzo skutecznym, oszczędzającym dziecku stresu i bólu podczas zwalczania próchnicy.

Komentarze są wyłączone.