Kiretaż – czym jest i na czym polega?

Ząb jak dąb
27 stycznia 2018
Przebarwienia na zębach – skąd się biorą i jak z nimi walczyć?
13 lutego 2018
Pokaż wszystkie

Zapalenie dziąseł to bardzo nieprzyjemna i dokuczliwa dolegliwość. Ból i odczucie dyskomfortu jest bardzo mocne, robimy więc wszystko, by jak najszybciej pozbyć się problemu. U pacjentów z zapaleniem dziąseł, u których usunięcie płytki nazębnej z powierzchni zębów nie przynosi zamierzonych efektów, stosuje się zabieg nazywany kiretażem. Na czym polega?

Kiretaż to zabieg, którego celem jest spłycenie kieszonek dziąsłowych. To właśnie one sprzyjają gromadzeniu się płytki nazębnej. Cały zabieg polega na usunięciu przez lekarza stomatologa tkanek zmienionych zapalnie, a także zalegającego w kieszonce dziąsłowej biofilmu bakteryjnego. Stosowane są do tego narzędzia zwane kiretem. Przed zabiegiem kiretażu oczyszcza się powierzchnie korzenia zębowego z płytki nazębnej i kamienia. Dopeiro kiedy kieszonka jest oczyszczona z bakterii, podobnie jak korzeń zęba, możliwe jest przeprowadzenie zabiegu usunięcia zmienionych zapalnie tkanek.

Wyróżnia się dwa rodzaje kiretażu. Pierwszy z nich to tzw. kiretaż zamknięty. Przeprowadza się go u pacjentów, u których kieszonki nie przekraczają 5 mm głębokości. Nie jest konieczne nacinanie dziąsła, jednak cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Drugim rodzajem kiretażu jest kiretaż otwarty. Wykonuje się go, gdy głębokość kieszonek przekracza 5 mm. Wtedy konieczne jest nacięcie dziąsła i odsłonięcie powierzchni korzenia i tkanek, które mają zostać oczyszczone. Rana powstała po tego typu zabiegu zostaje zszyta, a cały zabieg przeprowadza się pod znieczuleniem miejscowym.

Po zabiegu pacjenci czasami skarżą się na lekki ból, odczucie dyskomfortu i tkliwości dziąsła, które jednak mijają po kilku dniach od zabiegu. Ważne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza, zażywanie antybiotyku, jeśli zalecił go stomatolog, a przede wszystkim do zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej. Przez kilka dni po zabiegu zaleca się dietę miękką, najlepiej półpłynną, zabronione jest też spożywanie alkoholu i palenie papierosów przez co najmniej 2 doby od zabiegu. Jeżeli rana była zszywana, szwy zostają zdjęte po 7-10 dniach.

Komentarze są wyłączone.