Kiedy ząb sprawia ból

Gazowane napoje i ich wpływ na nasze zęby
20 listopada 2019
Resekcja wierzchołka korzenia zęba z opuchlizną po zabiegu
6 grudnia 2019
Pokaż wszystkie

Ból zęba opisywany jest często jako jeden z najsilniejszych bólów, jakie można sobie wyobrazić. Często promieniuje aż na cały policzek, do szyi, a w szczególnych przypadkach nawet dalej. Z czego wynika ból zęba i jak można z nim walczyć?

Warto na początku podkreślić, że ból zęba zawsze oznacza kłopoty i zawsze wymaga wizyty w gabinecie stomatologicznym. Ząb nie boli bez powodu, a powody są różne. Najczęstszym z nim jest oczywiście próchnica. Wciąż wiele osób twierdzi, że jeżeli nie widzi czarnej kropki, to próchnicy nie ma, zęby są zdrowe i nie ma powodu, żeby odwiedzać dentystę. Trzeba jednak wiedzieć, że kiedy już jesteśmy w stanie sami zauważyć czarną kropkę na zębie, oznacza to, że próchnica jest naprawdę mocno zaawansowana i być może nie wystarczy już zwyczajne leczenie zachowawcze, ale konieczne będzie leczenie endodontyczne. Próchnica jak najbardziej może powodować ból, a najczęściej jest to ból w kontakcie z zimnymi bądź ciepłymi pokarmami. Tego typu ból określa się jako przeszywający, pulsujący i trudny do zniesienia.

Ząb może boleć, kiedy jest zatrzymany w dziąśle. Takie przypadki najczęściej zdarzają się w sytuacji ósemek, które albo nie miały wystarczająco dużo miejsca na wyrznięcie się, albo wystąpiły inne czynniki, które zadecydowały o tym, że zęby zatrzymały się w dziąsłach. Taki stan rzeczy może powodować ból, a zaleceniem w tym przypadku jest usunięcie takich zębów.
Ból zęba w niektórych przypadkach może okazać się tak naprawdę bólem dziąsła. Zdarza się to w przypadku stanów zapalnych czy początków paradontozy.

Z bólem zęba się nie walczy, ból zęba zwalcza się tylko wizytą u stomatologa. Mówiąc tutaj o zwalczeniu bólu, mówimy jedynie o doraźnej pomocy, która pozwoli nam przeżyć do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Możemy doraźnie pomoc sobie środkami przeciwbólowymi, ale wizyta w gabinecie stomatologicznym jest absolutnie konieczna w przypadku bólu zęba i nie warto liczyć na cud. A jeżeli ząb nagle przestanie boleć, oznacza to jeszcze większe kłopoty, więc wizyta powinna być jeszcze szybsza.

Komentarze są wyłączone.