Implanty zębowe

Zęby mleczne u osób dorosłych
30 listopada 2017
Cała prawda o kamieniu nazębnym
13 grudnia 2017
Pokaż wszystkie

Każdy z nas wie, jak ważne dla komfortu naszego życia jest pełne uzębienie. Niestety, z wiekiem często tracimy zęby na skutek chorób, a także wskutek urazów czy innych czynników. Dla osób, które chcą uzupełnić ubytki przeznaczone są implanty zębowe.

Implant to niewielkiej wielkości tytanowa śruba, którą wkręca się w kość szczęki lub żuchwy. Śruba ta ma za zadanie pełnić rolę korzenia zębowego. Implanty stosuje się do uzupełnienia pojedynczych ubytków, a czasem też jako swoiste rusztowania dla większych uzupełnień typu np. mosty. Implant zębowy bardzo dobrze zastępuje korzeń, zachowuje się niemal tak samo, jak on. Poza tym zapobiega utracie kości. Uzupełnienie tego typu wygląda bardzo estetycznie, nie wyróżnia się spośród naturalnych zębów.

Wbrew pozorom, wszczepianie implantów jest zabiegiem zupełnie bezbolesnym, wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Wymaga dużej precyzji i wiedzy lekarza, dlatego wykonują go tylko najlepsi specjaliści. Przewagą implantów nad mostami czy innymi uzupełnieniami jest fakt, że zęby nie muszą być szlifowane. Nie jest konieczna żadna ingerencja w naturalne zęby pacjenta. Podnosi to komfort i wygodę. Jedynym minusem jest dość wysoka cena, która jednak zaprocentuje w przyszłości. Obecnie ceny implantów to najwyższe ceny uzupełnień ubytków. Leczenie implantologiczne jest w pełni bezpieczne, nie powoduje powikłań, a skuteczność zabiegu sięga 97%. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest czas zaraz po ekstrakcji zęba, kiedy dziąsło jest jeszcze rozpulchnione i może nie przyjąć implantu. Jednorazowe niepowodzenie nie przekreśla jednak tej metody. Wystarczy po upływie 2-3 miesięcy podjąć kolejną próbę wszczepienia. Zabiegu nie przeprowadza się u osób poniżej 16 roku życia, kobiet w ciąży oraz osób, które nałogowo palą papierosy. Istnieje jeszcze więcej przeciwwskazań typu paradontoza czy obniżona odporność przedłużająca gojenie się rany. Leczenie implantologiczne nie jest odpowiednie również na osób cierpiących na bruksizm, czyli nałogowe zgrzytanie zębami.

Artykuł przygotowany przy współpracy z Gabinetem Stomatologicznym Steczko Kraków

Komentarze są wyłączone.