Gazowane napoje i ich wpływ na nasze zęby

Zalecenia po zabiegach stomatologicznych
13 listopada 2019
Kiedy ząb sprawia ból
27 listopada 2019
Pokaż wszystkie

W gorące dni nie znamy lepszego sposobu na szybkie ochłodzenie się niż zimne, gazowane napoje. Stawiamy często na słodkie oranżady albo coca-colę, nie zastanawiając się nawet, jaki wpływ mają te napoje na zdrowie naszych zębów.

W składzie większości ze słodkich, gazowanych napojów znajdziemy całe mnóstwo substancji chemicznych. Aspartam, karmel amoniakalno-siarczynowy, kofeina czy dwutlenek węgla to tylko niektóre ze składników, które na nasz organizm i zęby mają bardzo szkodliwy wpływ. Warto zauważyć, że popularne soki owocowe w swoim składzie mają wcale nie mniej chemii i kalorii. Najgorsze jednak, że słodkie soki i gazowane napoje mają w swoim składzie całe mnóstwo cukru, a przecież cukier to biała śmierć, również dla naszych zębów.

Cukier stanowi pożywkę dla bakterii najlepszą, jaką mogłyby sobie wymarzyć. Tworząc na naszych zębach ścisłą warstwę, tworzą miejsce, gdzie bakterie odpowiedzialne za powstawanie próchnicy czują się jak u siebie. Gazowane napoje mają w swoim składzie dodatkowo dwutlenek węgla, który wpływa na rozpuszczanie szkliwa naszych zębów. niszcząc szkliwo, tworzy on mikroubytki, w których bardzo często pojawia się próchnica.

Czy to oznacza, że musimy kategorycznie zrezygnować z wszystkich słodkich i gazowanych napojów? Tak byłoby najlepiej. Oczywiste jest jednak, że całkiem zrezygnować jest nie sposób. Warto jednak pamiętać o prostej zasadzie – po wypiciu np. szklanki soku pomarańczowego odczekajmy minimum 30 minut, a po tym czasie umyjmy zęby. Kwas zawarty w soku rozpuszcza szkliwo, powoduje drobniutkie urazy, które po kontakcie ze szczoteczką, a raczej jej włosiem mogłyby stać się znacznie większe. Po około 30 minutach od spożycia takich produktów pH w ustach powróci do normy, a szkliwo nie zniszczy się pod wpływem szczotkowania zębów.

Nie jest łatwo zrezygnować z wszystkich słodkich i gazowanych napojów, warto jednak mieć świadomość, że nie są one zdrowe dla naszych zębów i w ogóle dla naszego organizmu.

Odwiedź Steczko gabinet dentystyczny w Krakowie na Krakusów 1C

Komentarze są wyłączone.