Fluoryzacja kontaktowa u dziecka

Cała prawda o kamieniu nazębnym
13 grudnia 2017
Pierwsza wizyta u dentysty
27 grudnia 2017
Pokaż wszystkie

Fluoryzacja to doskonała metoda ochrony szkliwa. Obecnie stosuje się co najmniej kilka metod fluoryzacji zębów. Jedną z nich jest znana Metoda Knutsona. Polega ona na wcieraniu w zęby 2% roztworu fluorku sodu, który ma bardzo dobry wpływ na zdrowie jamy ustnej. Zabieg ten powtarza się 4 razy w odstępach tygodniowych.

Najpierw należy dokładnie oczyścić zęby z płytki nazębnej. Później trzeba odizolować zęby od śliny, osuszyć je i nałożyć preparat na 4 minuty. Po tym czasie usuwa się roztwór, ale nie przepłukuje się ust. Po zabiegu nie należy jeść ani pić przez pół godziny. Inną metodą fluoryzacji zębów jest Torella, którą stosuje się u dzieci powyżej 6 roku życia. Zabieg jest bardzo prosty, polega bowiem na płukaniu jamy ustnej 0,2% roztworem fluorku sodu. Metoda ta często przeprowadzana jest w szkole i powtarzana przez cały rok szkolny co 2 tygodnie. Inną metodą fluoryzacji kontaktowej jest lakierowanie zębów. Zabieg przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym. Lakierowanie wspomaga leczenie próchnicy, a także zapobiega i leczy odwapnienia szkliwa i nadwrażliwość zębów. Powtarza się je 2 lub 4 razy w roku. Trzeba pamiętać o tym, że fluor zawarty jest też w pastach d zębów. Zazwyczaj jego stężenie wynosi 0,1%, co zapewnia prawidłową ochronę, o ile myjemy zęby co najmniej dwa razy dziennie. Past takich nie należy jednak stosować u dzieci, które nie potrafią jeszcze wypluwać pasty lub u których wciąż istnieje ryzyko połknięcia pasty. Dla takich dzieci stosuje się produkty o niższej, bezpiecznej dla nich zawartości fluoru.

Zwykle około 6 roku życia dzieci nie mają już żadnego problemu z wypluwaniem, więc u nich można już stosować pasty z większym stężeniem fluoru. Można zastosować również płukanki fluorkowe. Dzielimy je na przeznaczone do stosowania na co dzień o stężeniu 0,05% oraz na te przeznaczone do stosowania raz w tygodniu, o stężeniu 0,2%. Płukanki zalecane są do stosowania osobom dorosłym, podatnym na występowanie próchnicy, ale także dzieciom powyżej 6 rku życia, które potrafią już płukać usta.

Wpis dzięki uprzejmości Steczko Stomatolog Dentysta Kraków

Komentarze są wyłączone.