Długi proces leczenia zęba wielokanałowego

Afty: jak je pokonać w naturalny sposób?
20 grudnia 2019
Pokaż wszystkie

Ze wszystkich dolegliwości, choroby zębów są chyba najbardziej stresujące. Kto z nas nie drży przed wizją wizyty w gabinecie stomatologicznym? Wygląd popsutych zębów psuje wizerunek i dobre samopoczucie. Jeszcze bardziej przygnębiające jest odczuwanie ciągłego bólu spowodowanego zmianami chorobowymi w obrębie jamy ustnej. Zwlekamy z wizytą u stomatologa i niestety, często trafiamy na jego fotel zbyt późno. Jeśli w naszej jamie ustnej nie dzieje się nic złego, wystarczą regularne wizyty kontrolne co pół roku. Jednak, gdy już dojdzie do powikłań z odczynem bólowym, nie należy zwlekać zbyt długo. Jeśli dojdzie do tego, że bakterie rozpanoszą się ponad wszelką miarę, dentysta będzie musiał zakwalifikować nasz ząb do leczenia kanałowego. Wtedy będzie już za późno na profilaktykę. Pozostanie tylko długotrwały proces leczenia.

Leczenie kanałowe rozkłada się na wiele etapów. Zwykle przy skomplikowanych przypadkach i wielokanałowych zębach potrzeba dwóch, a nawet trzech wizyt. Jeśli do tego dojdzie konieczność opanowania zgorzeli i trzeba zastosować antybiotykoterapię, dochodzenie do zdrowia trwa o wiele dłużej. Zdarza się przy tym, że antybiotyki nie działają, ponieważ często bakterie są odporne na wiele rodzajów środków farmakologicznych. Kiedy już sytuacja nie zagraża bezpośrednio zdrowiu, można przejść do technicznych procedur opracowania zęba.

Leczenie kanałowe nie daje stu procent pewności, że zęba uda nam się uratować. Kanały zębowe musza zostać dokładnie oczyszczone, czasami jednak ich zniszczenia sięgają głęboko do miazgi zębowej i niemożliwe jest wyleczenie zęba. Wtedy pozostaje jedynie jego ekstrakcja, czyli po prostu usunięcie. Niektórzy po otrzymaniu informacji, że ząb musi być leczony kanałowo odczuwa pokusę, by po prostu go usunąć i mieć spokój. Niestety, to nie jest takie proste. To, że zęba usuniemy nie oznacza, że problem się skończy. Brak zęba w łuku zębowym to kolejny problem powodujący wiele innych dolegliwości. Dlatego zawsze warto poddać się leczeniu kanałowemu jeżeli tylko istnieje szansa na uratowanie zęba.

Komentarze są wyłączone.