Dlaczego warto dbać o zęby mleczne?

Rodzaje aparatów ortodontycznych
25 czerwca 2017
Wybielanie zębów – popularny zabieg
25 lipca 2017
Pokaż wszystkie

Choć coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotny jest dobry stan zębów, wciąż można spotkać się z poglądem mówiącym, że dbanie o zęby mleczne jest pozbawione większego sensu – wszak i tak prędzej czy później wypadną i zostaną zastąpione przez zęby stałe. Czy jest to prawdą? Zdecydowanie nie! O zęby mleczne należy dbać z najwyższą starannością, gdyż ich zaniedbanie może prowadzić do bardzo wielu nieprzyjemnych konsekwencji w przyszłości.

1. Przedwczesna utrata zębów mlecznych może spowodować krzywy zgryz w przyszłości. Jeśli dziecko straci zęby zbyt wcześnie – na przykład z powodu nieodpowiedniej dbałości o nie, a w konsekwencji tego – próchnicy, kształt zgryzu może ulec zdeformowaniu. W przyszłości może to prowadzić do konieczności noszenia aparatu ortodontycznego – każdy wie, że nie jest to przyjemne, a w dodatku jest sporym wydatkiem.

2. Bakterie powodujące próchnicę mogą rozprzestrzeniać się na cały organizm, powodując wiele groźnych chorób. Często myślimy, że próchnica jest jedynie problemem estetycznym. Tymczasem nieleczona próchnica może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego u dzieci, może być nawet przyczyną chorób serca!

3. Nawyki wyrobione w dzieciństwie często trudno jest zmienić – pozostają z nami na resztę życia. Jeśli dziecko będzie przyzwyczajone do tego, że należy myć zęby kilka razy w ciągu dnia, zapewne będzie tak postępować również w życiu dorosłym. Osoby, które nie miały wyrobionego nawyku szczotkowania zębów i regularnego odwiedzania stomatologa, często nie dbają odpowiednio o stan swojego uzębienia.

Komentarze są wyłączone.