Dentofobia czyli paniczny strach przed dentystą

Pierwsza wizyta u dentysty
27 grudnia 2017
Leczenie zębów w ciąży
13 stycznia 2018
Pokaż wszystkie

Trudno byłoby znaleźć kogoś, kto lubi spędzać swój czas w gabinecie dentystycznym. Najczęściej taka wizyta kojarzy nam się co najmniej z dyskomfortem, a czasem nawet z bólem. Takie odczucie jest zupełnie naturalne i nie ma w nim nic dziwnego. Problem pojawia się dopiero wówczas, gdy strach jest tak silny, że uniemożliwia odbycie takiej wizyty.

Paniczny strach przed dentystą, czyli dentofobia dotyczy ogromnej liczby pacjentów. Geneza takiego strachu najczęściej dotyczy złych, traumatycznych doświadczeń z dzieciństwa. Emocje, jakie nam towarzyszyły były na tyle mocne, że pozostały w psychice aż do dorosłości. Strach przed dentystą potrafi być naprawdę silny, w skrajnych przypadkach powoduje nawet brak apetytu, niestrawność, bóle głowy, wymioty i ogólne złe samopoczucie. Najczęściej boimy się tego, czego nie znamy lub nie rozumiemy. Oczywiste jest, że jeśli nie mamy pojęcia, czego się spodziewać po wizycie w gabinecie, a do tego nasłuchamy się opowieści rodem z koszmarów, strach z całą pewnością weźmie górę. Nie możemy do tego dopuścić. W takiej sytuacji, gdy ogarnia nas panika, musimy zachować zdrowy rozsądek. Ważne jest, by przyjrzeć się z bliska swojemu strachowi i zrozumieć jego przyczynę. Musimy pamiętać, że dentysta nie jest naszym wrogiem. Stomatolog ma za zadanie pomóc nam najlepiej, jak potrafi. Żaden z nich nie chce wywoływać naszego bólu.

Każdy strach z czasem można pokonać, trzeba tylko zrozumieć jego przyczynę i starać się mu przeciwstawić. Ważne jest, by dentystę dla naszego dziecka wybrać z rozwagą. Chcemy przecież oszczędzić dziecku traumatycznych odczuć, które pozostaną w psychice do końca życia. Ważne jest również, by nawet jeśli odczuwamy strach, z którym trudno nam sobie poradzić, za nic w świecie nie pokazać tego dziecku. Jeśli dziecko wyczuje, ze rodzic się boi, straci całe poczucie bezpieczeństwa i również zacznie się bać. To rodzic ma przecież za zadanie wprowadzić w nawyk dziecku regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Komentarze są wyłączone.