Czy ósemki należy usuwać?

Szeroki uśmiech dzięki zębom
23 marca 2017
Zepsute zęby niebezpieczeństwem dla całego organizmu
13 kwietnia 2017
Pokaż wszystkie

Ósemki potocznie zwane są zębami mądrości. Wyrastają one jako ostatnie w kolejności – często już w dorosłym życiu. Niestety, bywają one źródłem poważnych problemów. Wielu pacjentów niepokoi się, gdy zauważają u siebie wyżynające się ósemki – zadają sobie wtedy pytanie: „Czy ósemki trzeba będzie usunąć?”. Powszechnie wiadomo, że zabieg ekstrakcji zęba (zwłaszcza ten przeprowadzony w sposób chirurgiczny) nie należy do przyjemnych. Na szczęście nie wszystkie ósemki kwalifikują się do usunięcia.

Jeśli wszystkie zęby wyrosły w sposób prawidłowy, to jest nie są skierowane dopoliczkowo, ułożone poziomo lub częściowo schowane pod dziąsłami, można zostawić je „w spokoju”. Warto jednak poświęcić im sporo uwagi podczas czyszczenia, ponieważ dostęp do zębów mądrości bywa utrudniony. Uważne szczotkowanie i stosowanie płynów do higieny jamy ustnej pozwoli uniknąć próchnicy.

Często zdarza się, że ósemka jednak nie ustawi się w jamie ustnej prawidłowo. Wtedy może powodować stłoczenie (problem ortodontyczny), uszkadzać sąsiadujące siódemki, lub też być powodem nawracających i bolesnych stanów zapalnych dziąseł, które negatywnie wpływają na cały organizm. Jeśli epizody bólowe nawracają, konieczne należy taki ząb usunąć, aby uniknąć dalszych konsekwencji i powikłań zdrowotnych.

Zabieg ekstrakcji przeprowadzony w profesjonalnym gabinecie jest całkowicie bezpieczny, i często pozbawiony bolesnych odczuć. Stomatolog lub chirurg dobiera dla pacjenta odpowiednie znieczulenie, które pozwala zminimalizować poziom odczuwanego dyskomfortu. Po kilku godzinach od ekstrakcji może pojawić się ból i opuchlizna, objawy te jednak ustępują całkowicie w przeciągu 2-4 dni.

Każdy przypadek stomatologiczny należy rozpatrywać indywidualnie – w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stanu zębów mądrości należy skorzystać z porady dentysty lub chirurga stomatologicznego. Lekarze z pewnością doradzą najlepsze rozwiązanie i skuteczny sposób leczenia.

Komentarze są wyłączone.